Norsko, Švédsko a Švýcarsko se mají ekonomicky lépe než jejich sousedé v eurozóně

Zveřejněno 15 listopadu 2013 autorem FreePub

Norsko, Švédsko a Švýcarsko jsou v současné době vítězové evropského hospodářství.

Minulý pátek toto zjištění publikovala švýcarská banka UBS AG.

Jinými slovy to znamená, že tyto tři země měly největší ekonomický růst, lepší než nejlepší ekonomika eurozóny – Německo (mezi léty 2012 a 2013). Velká Británie je další silná ekonomika.

Ale jejich úspěch nemůže být připsán své vlastní měně, protože se připojily k euru, napsali analytici UBS. Naopak zisky těchto tří zemí táhla soukromá spotřeba.

Norsko, které ani není v Evropské unii natož v eurozóně, je jasně nejúspěšnější. Vede žebříček růstů evropských ekonomik a má nejnižší míru nezaměstnanosti podle standardů Mezinárodní organizace práce (ILO), tedy 3,6%.

Norsko vykázalo pozitivní růst HDP v každém roce fiskální krize eurozóny s výjimkou roku 2009. Nespoléhalo se pouze na své klíčové zásoby ropy a zemního plynu, protože HDP bez ropy rostlo ročně o 2 až 3% po dobu posledních dvou let a stejným tempem by mělo růst i v roce 2013.

>> Švýcarský základní příjem: 55 000Kč měsíčně pro všechny
>> Norsko možná zakáže nelékařskou obřízku chlapců
>> 26 ohromujících faktů o finském vzdělávacím systému

Ekonomové UBS očekávají,že v roce 2015 poroste HDP Norska o více než 3% oproti eurozóně, u které předpokládá evropský statistický úřad Eurostat růst HDP o 1,7%.

Švédsku a Švýcarsku se také dařilo dobře, jejich ekonomiky rostly rychleji než ekonomiky eurozóny. Zatímco u obou zemí rostlo HDP v roce 2012 o více než 1%, tak eurozóna poklesla o 0,7%.

„Jsme přesvědčeni, že hlavním faktorem, který odlišuje tyto tři ekonomiky, je velmi silný výkon soukromé spotřeby,“ napsali analytici. To převážilo vysoké mzdové náklady v těchto relativně bohatých zemích, které jsou také hodně závislé na exportu.

Další dva pozitivní ekonomické faktory citované ekonomy UBS jsou stabilní veřejné finance a vysoká imigrace.

Zvýšená imigrace zrychlila soukromou spotřebu v těchto zemích, napsali analytici UBS. V jiné předchozí zprávě analytici UBS zdůraznili pozitivní ekonomický dopad přistěhovalectví.

UBS si myslí, že ještě nějakou dobu tyto tři ekonomiky budou silnější než eurozóna a to díky domácí spotřebě, i když varovala, že nadměrné půjčky domácností představují riziko.

>> Američané a Britové špehovali organizaci OPEC [VIDEO]
>> EU v loňském roce promarnila více než 6 miliard eur
>> Populismus nevyřeší problémy Evropské unie


Nezaměstnanost v Evropě ve druhých kvartálech let 2012 a 2013.

Překlad článku Norway, Sweden, Switzerland: Economically Better Off Than Their Euro Zone Neighbors
www.ibtimes.com/norway-sweden-switzerland-economically-better-their-euro-zone-neighbors-1462750

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.