Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Nový kmen ptačí chřipky: Hrozba nebo strašení?

Zveřejněno 08 dubna 2013 autorem FreePub

Čína, Japonsko a Vietnam jsou v pohotovosti kvůli smrtící ptačí chřipce.

Za poslední desetiletí se nicméně ukázalo, že se informace o viru šíří mnohem rychleji, než virus samotný.

Nový kmen ptačí chřipky s označením H7N9 již zmařil pět životů. Čtyři lidé zemřeli v Šanghaji a jeden člověk zemřel v sousední provincii Zhejiang.

Vědci studují vzorky z Číňana, který zemřel v březnu v nemocnici, a tvrdí, že je těžší sledovat tento kmen na rozdíl od nyní běžnějšího kmene H5N1.

Vědci z výzkumných ústavů po celém světě ve středu varovali, že tento nový virus nemusí vytvářet žádné viditelné příznaky u ptáků a mezitím může škodit lidem.

„Pokud by se šířil nadále po celé Číně a mimo její hranice, byl by to ještě větší problém než H5N1, protože u H5N1 můžeme jako důkaz existence vidět umírající drůbež. Ale nyní jde o tichý virus druhů drůbeže, který občas nakazí člověka,“ citovala agentura AP mikrobiologa Malika Peirise z University of Hong Kong.

Čínské ministerstvo zdravotnictví oznámilo mobilizaci proti tomuto viru. Cestující létající do a z Hong Kongu jsou povoláváni k podávání zpráv o jejich stavu, pokud se necítí dobře. Vietnam zakázal dovoz drůbeže z Číny ve snaze zabránit vstupu viru na své území.

Vědci dosud tvrdí, že neexistují žádné známky přenosu viru H7N9 z člověka na člověka.

Nicméně už zmínili možnost pandemie, pokud by v budoucnu virus zmutoval a šířil se snadněji mezi lidmi.

Statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) však ukazují termín „pandemie“ jako sotva použitelný na ptačí nebo prasečí chřipku, protože mají obě dohromady na svědomí méně úmrtí než běžná sezónní chřipka.

Ptačí chřipka si od roku 2003 vyžádala 371 životů. Propuknutí prasečí chřipky v roce 2009 mělo na svědomí v USA 18 138 obětí. Každoročně však běžné chřipky zabijí 250 000 až 500 000 lidí.

Poznámka překladatele:
– Podle údajů ECDC (Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí) zemřelo v roce 2009 celosvětově na prasečí chřipku 14 286 lidí [zdroj anglicky v PDF]

Tento obrovský rozdíl v počtu obětí mezi exotickými druhy chřipky a sezónními druhy způsobil, že mnoho lidí věří, že je řízený farmaceutickými společnostmi.

V roce 2010 British Medical Journal [zdroj] a Daily mail [zdroj a zdroj] publikovali seznam 20 lidí, kteří pracovali jako poradci pro WHO a zároveň měli finanční vazby na farmaceutické společnosti.

Ve stejný rok se Světová zdravotnická organizace dostala pod hledáček Rady Evropy, která zjišťovala, zda se tato mezinárodní organizace domluvila s farmaceutickými společnostmi na přehánění hrozby prasečí chřipky. [zdroj]

Celosvětově bylo odhadem utraceno 18 miliard dolarů za vakcíny a léky proti chřipce.

Tamiflu byl prohlášek za nejlepší lék proti prasečí chřipce, když vypuklo šíření této nemoci. Později začali vědci pochybovat u účinnosti tohoto léku.

„Máme důkazy, že je méně účinný, než se dříve myslelo, že nevypadá jednoznačně účinný při snižování komplikací u zdravých dospělých, ale také se ukazuje, že jsou nedostatečné dostupné údaje pro hodnocení tohoto léku, protože farmaceutické společnosti mají údaje, které by měly být veřejně dostupné,“ řekl Dr. Fiona Godlee, vedoucí editor v British Medical Journal, v rozhovoru pro RT.

Aleksey Yaroshevsky z RT byl v roce 2009 na Ukrajině a vzpomíná, jak vedla hysterie kvůli prasečí chřipce k tomu, že byly tamní lékárny vykoupené „panikařícimi lidmi, kteří spěchali koupit léky.“ Dále mluvil o rozsahu paniky a vzpomínal: „Předsedkyně ukrajinské vlády, tehdy Julie Tymošenková, se osobně přišla podívat na letiště na obrovskou zásilku Tamiflu.“

Nakonec se objevily případy spalování Tamiflu, protože ho bylo příliš mnoho.

„Myslím, že se zbytečně snaží přiživovat paniku v celé populaci. Lidé pak požadují Tamiflu od svých lékařů…Farmaceutický průmysl tak má obrovské zisky ze strachu z prasečí chřipky,“ řekl analytik William Engdahl pro RT.

Co se týče nové ptačí chřipky H7N9, zatím proti němu neexistují očkovací látky, ale vědci tvrdí, že svou práci odvedou stávající protichřipkové léky.

To znamená, že by mohla být znovu vzkříšena poptávka po Tamiflu nebo podobných lécích.

Další odkazy k tématu:
WHO swine flu advisors had links to drug companies
Paul Flynn MP: WHO report on Swine Flu is a ‚disgrace
– Světová zdravotnická organizace: Human infection with influenza A(H7N9) virus in China – update
Pandemický plán České republiky

Překlad článku New bird flu strain: Genuine threat or fear mongering?
rt.com/news/bird-flu-alert-drugs-340

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat