USA a Británie špehovaly Izrael, Německo, OSN a další

Zveřejněno 21 prosince 2013 autorem FreePub

Izraelští lídři, nejbližší spojenci Američanů, byli po léta cílem špionážních operací americké NSA.

Dokumenty whistleblowera Edwarda Snowdena údajně obsahují informace o tom, že Američané a Britové špehovali ředitele mezinárodních charitativních organizací, zahraniční energetické společnosti, představitele OSN a viceprezidenta Evropské komise.

New York Times, Guardian a Der Spiegel v pátek uvedli, že jim poskytnuté tajné dokumenty od Snowdena obsahují detaily o operaci NSA, která sledovala e-mailový účet patřící kanceláři izraelského premiéra.

Podle těchto dokumentů byl Ehud Olmert, který byl v době sledování v roce 2009 izraelským premiérem, špehován americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) a její britským protějškem GCHQ (Vládní komunikační ústředí).

Odhalení jde ještě dál: tento týden novináři uvedli, že dokumenty ukazují údaje týkající se operací NSA v 60 zemích. Reportéři New York Times James Glanz a Andrew Lehren napsali, že tyto operace se týkají nejen nejbližších spojenců USA, ale také jednotlivců z OSN a EU.

New York Times v pátek ráno uvedly, že „britské Vládní komunikační ústředí úzce spolupracovalo s americkou Agenturou pro národní bezpečnost při monitorování komunikace vysoce postavených úředníků Evropské unie, zahraničních představitelů, včetně afrických hlav států a někdy i jejich rodinných příslušníků, ředitelů OSN a dalších představitelů z ministerstev financí a dohledu ropy.

Tyto operace způsobily obrovský otřes na poli diplomatických vztahu.

Dokumenty proudí od Edwarda Snowdena od 6. června letošního roků, kdy je předal novinářům. Tyto dokumenty odhalují utajované operace, které způsobily, že hlavy států a americká veřejnost požadují reformu.

Joaquín Almunia, viceprezident Evropské komise a cíl uvedený v uniklých dokumentech, řekl pro New York Times, že byl „velmi naštvaný“ kvůli této špionáži. Jeho komise má pravomoc nad společnostmi po celém světě,, uvedly novin, a již dříve pokutoval americké společnosti, jako jsou Google, Microsoft a Intel, kvůli antimonopolním záležitostem.

NSA popřela tvrzení, že tyto operace byly provedeny ve prospěch amerických firem.

 

Berlin 2013 PRISM Demo

Foto: Demonstrace v Berlíně proti programu PRISM, organizovaný Pirátskou stranou během návštěvy Baracka Obamy v Německu.

Částečný překlad článku NSA, GCHQ spied on Israel, Germany, UN and others – new Snowden leaks
rt.com/usa/nsa-spies-israel-un-565/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat