Rubriky | Ameriky, Evropa

NSA odposlouchávala telefony 35 světových vůdců

Zveřejněno 26 října 2013 autorem FreePub

Odhalil to nový dokument informátora Edwarda Snowdena.

Britské noviny Guardian ve čtvrtek napsaly, že utajované poznámky poskytnuté panem Snowdenem naznačují, že NSA doporučovala představitelům americké vlády a zpravodajské komunity, aby se svými kolegy sdíleli kontaktní informace týkající se hlav států různých zemí.

Podle Guardianu poznámky odkazují na nejmenovaného představitele USA, který údajně dodal pro NSA více než 200 telefonních čísel, z toho 35 jich patřilo hlavám států.

„Tato čísla plus několik dalších bylo monitorováno,“ píše se v poznámce.

Samotní lídři zemí však nejsou v těchto poznámkách uvedeni, ale dříve utajované dokumenty zveřejněné Snowdenem poukazují, že NSA špehovala konverzaci občanů Francie, Německa, Brazílie a dalších.

Reportér Guardianu James Ball píše, že vysoce postavení představitelé NSA, nebo Bílého domu, ministerstva zahraničí a Pentagonu byli požádáni v poznámkách, aby se podělili o svou sbírku mezinárodních kontaktů, protože jejich nejmenovaný kolega je chtěl přidat na seznam zpravodajských cílů.

>> Snowden: Špionáž USA snižuje lidem schopnost myslet [VIDEO]
>> Americký soud: NSA může nadále odposlouchávat telefonní hovory [VIDEO]
>> Snowden se sešel s dalšími informátory v Moskvě

Na otázku Guardianu tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney ve čtvrtek uvedl: „Odhalení způsobilo napětí v našich vztazích s některými zeměmi a nyní se zabýváme diplomatickou cestou.“

Minulý měsíc zrušila brazilská prezidentka Dilmah Rousseff plánovanou schůzku v Bílém domě poté, co uniklé dokumenty ukázaly, že NSA špehovala brazilské státní ropné společnosti. Tento týden bylo oznámeno, že představitelé Francie a Německa svolali velvyslance USA kvůli obvinění v důsledku úniků informací od Edwarda Snowdena.

Ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová obvinila NSA ze špehování její soukromé komunikace, během summitu evropských lídrů v Bruselu to nazvala jako „absolutně nepřijatelné.“ Německé noviny Der Spiegel uvedly, že uniklé dokumenty NSA uvádějí, že bylo telefonní číslo mobilu Merkelové na radaru americké špionáže.

Jay Carney, tiskový mluvčí Bílého domu, uvedl: „Prezident mluvil s kancléřkou Merkelovou a ujistil ji, že Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat její komunikaci.“

Bílý dům však neodmítl tvrzení, že byli dříve němečtí představitelé špehováni americkou zpravodajskou službou.

„Není to jen o mně, ale o každém občanovi Německa,“ uvedla po čtvrteční konferenci Merkelová.

„Takhle byste se neměli chovat ke svým partnerům,“ řekla Stephanie Hilebrand, 38-letá žena, reportérům Reuters. „Nejsme teroristé my, ani naše kancléřka.“

>> Snowden předložil své svědectví výboru Evropského parlamentu
>> Na světě žije 30 milionů lidí v otroctví
>> V EU pracuje skoro 880 tisíc otroků

Překlad článku NSA spied on phones of 35 world leaders
rt.com/usa/nsa-monitored-world-leaders-692/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat