Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

NSA snadno identifikuje jedince ze shromážděných metadat

Zveřejněno 30 prosince 2013 autorem FreePub

Nová studie zjistila, že lze ze zjištěných metadat snadno identifikovat konkrétní jedince.

Mnozí zastánci americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) ji citují, že jí shromažďovaná telefonní metadata obsahují pouze volaná telefonní čísla, délku hovorů a další metadata. Přesto vědci nyní tvrdí, že NSA pomocí těchto údajů dokáže identifikovat konkrétní jedince.

Vědci ze Stanford University in California zjišťovali, jaký dopad by mohlo mít shromažďování těchto metadat na individuální Američany. Sbírka telefonních metadat je jedním z hlavních programů NSA, jak odhalil whistleblower Edward Snowden.

Prezident Barack Obama tento program hájil: „Program číslo jedna je nazýván Program 2015. Co dělá je to, že získává data od poskytovatelů služeb, jako je Verizon. V podstatě jde o dvojice čísel. Číslo volaného, číslo příjemce, žádná jména v databázi. Jde o dvojice čísel, datum a čas hovoru a délka trvání hovoru.

To je sice technicky pravda, ale vědci Jonathan Mayer a Patrick Mutchler zjistili, že NSA nepotřebuje ukládat jména lidí a přesto je může identifikovat.

Dvojice vědců vytvořila aplikaci jménem MetaPhone – uživatelé Androidů se do ní mohou dobrovolně přihlásit a dát tak výzkumníkům k dispozici svá metadata. Předpokládali, že bude jednoduché identifikovat uživatele na základě jejich metadat a taky bylo, stačilo na to pár hodin.

Náhodně jsme vybrali 5000 čísel z naší databáze MetaPhone a propojili s adresáři Yelp, Google Places a Facebook. S trochou úsilí a pouze těmito třemi zdroji – všechny jsou veřejně dostupné – jsme dokázali najít majitele 1356 (27,1%) čísel. Díky Yelp jsme jich našli 378 (7,6%), díky Google Places 684 (13,7%) a díky Facebooku 618 (12,3%),“ napsali Mayer a Mutchler.

A co teprve zjistí organizace, která nasadí pracovní sílu? Abychom se konzervativně přiblížili k lidské analýze, vybrali jsme náhodně 100 čísel a prohnali je Googlem. Za necelou hodinu jsme byli schopni spojit jednotlivce či firmy s 60 z 100 čísel. Při použití třech našich původních zdrojů jsme se dostali na 73 čísel,“ pokračovali.

Jedním z přirozených limitů tohoto experimentu byly peníze. Mayer a Mutchler zjistili, jak snadné je sledovat data s omezenými prostředky, ale roční rozpočet NSA dosahuje desítek milionů amerických dolarů.

 

Částečný překlad článku NSA can easily find individuals hidden in metadata – study
rt.com/usa/nsa-identifies-individuals-metadata-records-842/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat