Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

Americký soudce: Špehování telefonů ze strany NSA je legální

Zveřejněno 27 prosince 2013 autorem FreePub

Federální soudce prohlásil, že kontroverzní program sběru telefonních dat Agentury pro národní bezpečnost neporušuje zákon.

Rozhodnutí přišlo od okresního soudce Williama Pauleyho, který v pátek rozhodl ve prospěch NSA v případě stížnosti, kterou letos v červnu podala Americká unie občanských svobod (ACLU) proti řediteli Národní zpravodajské služby Jamesovi Clapperovi.

Soudce Pauley v rozhodnutí uznal, že NSA „zaznamenává téměř každý telefonní hovor z, do a uvnitř Spojených států,“ ale že neexistuje žádný důkaz, že by špionážní agentura zneužila tento program ke špehování lidí bez vazby na teroristické organizace.

Neexistuje žádný důkaz, že vláda používá některá z telefonních metadat k jiným účelům, než je vyšetřování a rušení teroristických útoků,“ napsal Pauley ke konci svého 54-stránkového rozhodnutí.

ACLU podala žalobu v červnu letošního roku, jen několik hodin poté, co zprávy ukázaly, že americká vláda pravidelně přesvědčovala telekomunikační společnosti, aby jí poskytly základní záznamy hovorů, které se týkají milionů Američanů.

Protože shromažďování metadat ze strany NSA představuje narušení soukromí a jde o nepřiměřené vyhledávání, porušuje to čtvrtý dodatek ústavy,“ uvedla ACLU při podávání žaloby. „Program pro sledování hovorů porušuje také první dodatek ústavy, protože získává citlivé informace o asociační a expresivní činnosti.

Soudce Pauley v svém rozhodnutí uznal, že tento program skutečně získává obrovské množství citlivých dat, ale trval na tom, že ke zneužívání docházelo zřídka a bylo ospravedlnitelné vzhledem k výhodám tohoto údajného protiteroristického nástroje.

Před necelými dvěma týdny okresní soudce Richard Leon vydal velmi odlišné rozhodnutí při rozhodování v podobném případu.

Vzhledem k tomu, že vláda může denně sbírat metadata a být tak zapojena do opakujícího se skrytého sledování soukromého života občanů,“ tak databáze NSA „porušuje čtvrtý dodatek ústavy pokaždé, když to vláda udělá,“ napsal Leon a uvedl, že tato technologie federální vlády má „téměř orwellovskou“ povahu.

V případu ACLU versus Clapper nicméně Pauley řekl: „Zda-li čtvrtý dodatek chrání shromažďování telefonních metadat je nakonec otázka přiměřenosti.

Obě žaloby byly podány ihned pro zprávách publikovaných v červnu poté, co bývalý zpravodajský kontraktor a whistleblower Edward Snowen získal tajné dokumenty národní bezpečnosti a předal je reportérům novin z amerického Washington Post a britského Guardianu.

ACLU v. Clapper

 

Částečný překlad článku US judge rules NSA phone surveillance program is legal
rt.com/usa/judge-rules-nsa-surveillance-legal-882/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat