Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Obama „nepředpokládá“ vyslání pozemního vojska do Sýrie

Zveřejněno 06 května 2013 autorem FreePub

Obama však uvedl, že nebude žádná možnost vyloučena, pokud dojde k použití chemických zbraní.

Obamovo oznámení přišlo v pátek na tiskové konferenci v hlavním městě Kostariky San Jose, kde řekl: „Nepředpovídám“ takovou situaci, nicméně prezident nadále usiloval o úplné prošetření nedávných tvrzení o údajném použití chemických zbraní vládou Bašára al-Assada.

Jednou z možností je posílat zbraně rebelům, jak navrhoval ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek. To je něco, čemu se Spojené státy dva roky vyhýbaly již od začátku povstání v Sýrii, ale jde také o možnost, která roste na popularitě ve vládě USA.

Americký prezident se dostal pod palby kritiky Washingtonu kvůli svému neuspořádanému přístupu k Sýrii, trval na tom, že jeho země nezůstane stranou v případě potvrzení chemických zbraní. Prezident trvale poznamenával, že všechny pokusy Sýrie o využití takových taktik bude považovat za překročení „červené linie“ a za ospravedlnění dalších akcí zvenčí.

„Nečekáme…snažíme se aplikovat každý tlak, který můžeme, v Sýrii,“ řekl.

„Pokud se v Sýrii ve skutečnosti systematicky používají chemické zbraně, tak očekáváme, že získáme další doplňující informace a budeme je prezentovat mezinárodnímu společenství,“ dodal.

Také řekl, že veškeré následné kroky budou přijaty pouze pokud USA obdrží ověřitelné informace z pozemních zdrojů.

„Budu dělat rozhodnutí založená na nejlepších důkazech a po důkladném prozkoumání, protože kdybychom spěchal, zaplatili bychom cenu a častokrát jsme viděli nezamýšlené důsledky. Takže je důležité, abychom to udělali správně,“ řekl prezident.

Představitelé USA připouštějí, že lze jen spekulovat o tom, zda budou k dispozici nezvratné důkazy o použití chemických zbraní. Syrská vláda popírá používání takových taktik a nazývá je výmyslem zahraničních sil.

Lajos Szaszdi, analytik mezinárodních záležitostí a obrany, hovořil pro RT a vyjádřil své pochybnosti v několika bodech.

Věří, že se Obama vyhýbal přímé americké angažovanosti během dvouletého syrského konfliktu, Amerika to hraje jako „šachy“ – zkouší tuhle nebo jinou taktiku – to vše s cílem odstranit Assada a tak eliminovat hlavního nepřítele Izraele v regionu. Předpokládá se, že vyzbrojování rebelů je veřejné divadlo, protože žádná varianta nebyla ve skutečnosti smetena ze stolu.

„Chtějí pád vlády v Damašku a protože selhaly všechny pokusy skrze skrytou podporu, tak se teď mluví o otevřeném a legálním poskytování zbraní rebelům. Ale existují silné náznaky toho, že od roku 2012, ne-li dříve, byly zbraně rebelům dodávány – samozřejmě přes Turecko a s pomocí Saúdské Arábie, Kataru a tureckých zpravodajských služeb,“ zdůraznil Szazdi.

„Je to jako šachy,“ pokračoval. „Odstraníte Sýrii a tak přeříznete vztahy s Íránem a Hizballáhem a íránský vliv v regionu…a zároveň eliminujete nepřítele židovského státu. A možná přesvědčíte vedení Izraele, aby na Írán neútočil.“

Překlad článku Obama ‘does not foresee’ sending ground troops to Syria
rt.com/news/us-syria-ground-troops-797

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat