Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Obama si vybíral, co se mu hodilo, aby odůvodnil útok na Sýrii

Zveřejněno 09 prosince 2013 autorem FreePub

Uvedl to investigativní novinář Seymour Hersh.

Seymour Hersh, který vyhrál Pulitzerovu cenu, citoval bezpečnostní zdroj USA, že Washington věděl, že by syrští rebelové mohli vyrobit plyn sarin, ale že si vybral jen to, co se mu hodilo, aby obvinil prezidenta Assada z chemického útoku v Ghouta ze dne 21. srpna.

Zpráva byla publikována v London Review of Books poté, co dva pravidelní vydavatelé Hershe (New Yorker a Washington Post) článek stáhli.

Hersh, který je nositelem Pulitzerovy ceny za svá odhalení amerického vojenského pochybení v Iráku a Vietnamu, získal informace o Sýrii od informátora, bývalého zpravodajského představitele a od vojenského důstojníka, kteří z bezpečnostních důvodů nebyli ve zprávě identifikováni.

Podle zjištění tohoto novináře měsíce před útokem chemickými zbraněmi na předměstí Damašku, který téměř přiměl USA k vzdušným útokům na Sýrii, produkovaly americké špionážní agentury sérii vysoce tajných zpráv…citovaly důkazy, že fronta al-Nusra, džihádistická skupina napojená na al-Kájdu, zvládla postup pro vytvoření sarinu a byla schopna jej vyrobit ve větším množství.

>> Syrští radikálové představují hrozbu pro Evropu [VIDEO]
>> Saláfisté budou vyvolávat sektářské násilí v Sýrii, Iráku a Libanonu
>> V Sýrii bojují saúdští zločinci [VIDEO]

Útok se odehrál 21. srpna, ve stejný den, kdy do Damašku dorazili inspektoři OSN, aby prošetřili obvinění z použití chemických zbraní. Údaje o ztrátách na životech se pohybovaly od několika set do více než 1400 mrtvých.

Před útokem Obamova administrativa opakovaně popsala použití chemických zbraní v Sýrii jako „překročení červené čáry,“ což by dalo Spojeným státům záminku pro zásah do tohoto konfliktu.

Hersh napsal, že nevěří datům rozvědky, poukázal na rebely a jejich schopnost vyrobit sarin, která v žádném případě nemohla uniknout pozornosti Bílého domu.

Již na konci května mi vysoce postavený zpravodajský poradce řekl, že CIA informovala Obamovu administrativu o frontě al-Nusra a její práci se sarinem,“ napsal.

Obama viní z chemického útoku nervovým plynem Assadovy síly a to zcela bez ohledu na frontu al-Nusra jakožto podezřelého – to je ve zprávě popsáno, že si Obamova administrativa „vybírá, co se jí hodí do krámu, aby ospravedlnila útoky proti Assadovi.

Toto vybírání, co se hodí do krámu, je podobný postup, který byl použit při ospravedlnění války v Iráku,“ napsal Hersh.

Obama rychle opustil svůj plán vojenských úderů kvůli nedostatku dostatečných důkazů proti Assadovi.

Jakákoliv možnost vojenské akce byla definitivně odvrácena 26. září, kdy se vláda přidala k Rusku ve schválení rezoluce OSN vyzývající Assadovu vládu, aby se zbavila svého chemického arzenálu,“ uvádí se ve zprávě. „Obamův ústup přinesl úlevu mnohým vysoce postaveným vojenským představitelům. (Jeden vysoce postavený speciální operační poradce mi řekl, že špatně koncipovaný americký raketový útok na syrské vojenské přistávací plochy a raketová stanoviště, jak původně plánoval Bílý dům, by byl jako „přímá letecká podpora pro al-Nusru.“)

Investigativní novinář poukázal na roční rozpočet pro všechny vnitrostátní programy rozvědky, který odhalil médiím informátor Edward Snowden a který byl částečně publikován ve Washington Post. Podle tohoto dokumentu v době, kdy došlo k chemickému útoku v Sýrii NSA „již neměla přístup k rozhovorům nejvyššího vojenského vedení v Sýrii, které by obsahovaly zásadní komunikaci od Assada, jako je například rozkaz k útoku nervovým plynem.“ To je pak otázka důvěry, když Obama hovořil o Assadově zodpovědnosti za mrtvé.

Stejný dokument popsal „tajný systém senzorů uvnitř Sýrie, který je navržený k poskytování včasného varování o každé změně v postavení chemického arzenálu tohoto režimu.“ Hersh napsal, že by bylo podezřelé, kdyby americká rozvědka neobdržela žádný poplach, pokud by byly Assadovy síly opravdu připraveny k chemickému útoku.

Hersh také analyzoval mediální pokrytí vyšetřování chemického útoku a poukázal na případy, kdy média vynechaly informace, které poukazovaly na to, že by viníkem mohl být i někdo jiný než Assad.

16. září zpráva OSN potvrdila použití sarinu – v jedné části zprávy uvedla, že experti OSN neměli okamžitý přístup do míst útoku ovládaných rebely a tak mohly být potenciální důkazy manipulovány. tato pasáž byla v médiích hodně ignorována.

Po vydání této zprávy mluvčí Ředitelství zpravodajské služby (DNI) Shawn Tuerner popřel její hlavní bod – že USA věděly o skupině rebelů schopných vyrobit sarin.

Hersh zůstal nepřesvědčen tímto popřením a přišel s varováním proti ignorování údajného potenciálu chemických zbraní al-Nusry.

Zatímco syrská režim pokračuje v procesu eliminace svého chemického arzenálu, je ironií, že poté, co budou Assadovy zásoby chemických zbraní zničeny, mohla by al-Nusra a její islamističtí spojenci skončit jako jediné frakce uvnitř Sýrie s přístupem ke složkám, ze kterých lze vyrobit sarin.

>> Syrští rebelové popravili civilisty ve vesnici Sadad [VIDEO]
>> Americký zákonodárce: McCain podporoval al-Kájdu v Sýrii
>> Syrští povstalci zabili v srpnu 190 civilistů v provincii Latakia [VIDEO]

 

Překlad článku Obama admin ‚cherry-picked intelligence‘ to justify Syria strike
hrt.com/news/us-syria-sarin-report-932/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat