Rubriky | Ameriky

Obama vyhrál ocenění „Lež roku“ [VIDEO]

Zveřejněno 14 prosince 2013 autorem FreePub

Takové ocenění pravděpodobně nebudete chtít vyhrát.

Webové stránky PolitiFact udělily americkému prezidentovi Baracku Obamovi ocenění „Lež roku“ pro rok 2013.

Toto každoroční neslavné ocenění udělují webové stránky PolitiFact, letos ji udělily Obamovi kvůli jeho prohlášení, že Američané budou schopni nechat si své zdravotní pojištění i pod zákonem o cenové dostupnosti zdravotní péče (Affordable Care Act, ACA), který je často přezdíván jako Obamacare.

Pokud máte rádi svůj plán zdravotní péče, můžete si ho ponechat,“ řekl v průběhu let Obama při četných příležitostech. Brzy poté začali americkým občanům přicházet do poštovních schránek oznámení o stornování jejich pojištění – dosud jde o více než čtyři miliony lidí – především proto, že nedosáhly na minimální požadavky zákona ACA. Obama svůj slib popřel s tím, že to ve skutečnosti znamenalo, že plány budou zachovány pouze v případě, že se nezměnili od doby, kdy byl zákon ACA schválen.

Nicméně Obamovo vysvětlení neobstálo a to zejména proto, že byl natočen na video, jak se zavazuje, že plány zdravotní péče zůstanou. Tváří v tvář odporu veřejnosti se Obama omluvil a představil jednoroční plán umožňující pojišťovnám, aby prodávaly stávající plány, které jsou rušeny.

Nebyli jsme tak jasní, jak jsme potřebovali v rámci změn, které probíhaly, a chtěli jsme udělat vše, co bylo v našich silách, abychom ujistili, že se lidé ocitli v dobré pozici,“ řekl v listopadu Obama v rozhovoru pro NBC News. „Omlouvám se, že se ocitli v takové situaci na základě mého ujištění.

Vzhledem ke svému slibu, který je považován za falešný, prudce klesla prezidentova popularita. Larry Sabato z Centra pro politiku na University of Virginia řekl pro PolitiFact, že Obamova důvěryhodnost může být obnovena v průběhu času v případě účinného zavádění právních předpisů, ale také řekl, že stojí před velkou výzvou.

Celá řada prezidentů měla mezery v důvěryhodnosti, protože lidé už nedůvěřovali tomu, co říkali,“ řekl. „Jakmile ztratíte značnou část důvěry americké veřejnosti, jak ji pak dostanete zpátky?

Opět ACA dominoval úsilí ověřování faktů webu PolitiFact. Je to již po čtvrté v posledních pěti letech, kdy citace vztahující se k tomu zákonu vyhrála cenu Lež roku a výsledky ankety na webu nejsou výjimkou. 59% hlasujících udělilo tuto cenu Obamovu, ale další tři nominovaní jsou odpůrci tohoto zákona.

Na druhém místě je senátor Ted Cruz (republikán z Texasu) za své prohlášení, že je Kongres osvobozen od zákona ACA. Kongresmanka Michele Bachmann (republikánka z Minnesoty) se dostala na třetí místo za tvrzení, že IRS bude udržovat „národní databázi“ tajné údaje o zdravotní péči Američanů. Konzervativní komentátorka Ann Coulter je na čtvrtém místě za tvrzení, že žádný americký lékař nepřijme Obamacare.

Celkově lze říci, že 7 z 10 čtenáři vybraných lží na webu PolitiFact souvisí s ACA.

 

Překlad článku ‘Lie of the Year’ prize goes to Obama
rt.com/usa/lie-year-prize-goes-obama-214/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat