Rubriky | Ameriky

Tags |

Objevili vědci „brazilskou Atlantidu“?

Zveřejněno 10 května 2013 autorem FreePub

Vědci objevili stopy po potopeném kontinentu na dně Atlantického oceánu.

Žula vzniklá na souši byla objevena na dně oceánu u pobřeží Brazílie. Vědci naznačují, že by mohlo jít o součást potopeného kontinentu, který zmizel před mnoha miliony let – již dostal označení „brazilská Atlantida.“

Japonská posádka objevila velké množství žuly a velké množství křemene zhruba 1400 kilometrů od pobřeží Rio de Janeira, oznámila to Japonská agentura pro námořní vědu a technologii (JAMSTEC) a Geologická služba Brazílie (CPRM).

Tyto materiály, obvykle se nacházející na souši, naznačují existenci kontinentu, který se následně potopil.

„Je to neobvyklé, protože to je žula,“ citoval The Telegraph ředitele CPRM Roberta Venturu Santose. „A na mořském dně žulu nenajdete. Obvykle ji naleznete na pevnině.“

Žula byla objevena na mořském dně a odhaduje se, že zmizela pod hladinou oceánu před desítkami miliony let.

„Jižní Amerika a Afrika byly kdysi jedním velkým kontinentem. V dotyčná ztracená oblast mohla být ponechána ve vodě, jak se kontinent rozdělil v souladu s pohyby litosférických desek,“ řekl Shinichi Kawakami, profesor na Gifu University, uvedly Japan Times.

Materiál byl údajně nalezen více než 2400 metrů pod hladinou v oblasti známé jako Rio Grande Elevation.

„Jedná se o oblast, která je na celém světě nejméně prozkoumaná,“ dodal Kawakami. „Jsme proto přesvědčeni, že je důležité ji prozkoumat.“

„Z analýzy vidíme, že by celá oblast mohla být částí kontinentu, který zmizel v moři před miliony let,“ řekl Santos pro agenturu AFP.

„Mohlo by jít o Atlantidu na brazilský způsob. Jsme si téměř jistí, ale ještě potřebujeme posílit tuto hypotézu.“

Legendární ostrov Atlantida byl poprvé zmíněn řeckým filozofem Platánem v jeho dialozích „Timaeus“ a „Critias“, které napsal kolem roku 360 před naším letopočtem. Podle Platóna se Atlantida nacházela před „Pilíři Herkula“, tato fráze se ve starověku používala pro vstup do Gibraltarského průlivu. Civilizace Atlantidy si podmanila mnoho částí západní Evropy a Afriky přibližně v roce 9600 před naším letopočtem. Kontinent se pak údajně potopil během přírodní katastrofy.

Vědci plánují vrtání ještě v letošním roce, kvůli potřebnému potvrzení. Experti jsou však stále opatrní ohledně ukvapených závěrů.

„Mluvíme o Atlantidě z hlediska symboliky,“ poznamenal Santos. „Je zřejmé, že neočekáváme, že najdeme ztracené město uprostřed Atlantiku.“

Nicméně vědci stále doufají, že může tento objev objasnit mnoho otázek.

„Pokud je to pravda a najdeme kontinent uprostřed oceánu, bude to velký objev, který může mít různé důsledky v souvislosti s prodloužením kontinentálního šelfu,“ řekl Santos.

Překlad článku ‘Brazilian Atlantis’: Scientists discover traces of sunken continent under Atlantic Ocean
rt.com/news/brazil-altantis-scientists-granite-012

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat