Rubriky | Evropa

Tags |

Omezování svobody: Francie zakázala vůbec prvnímu uživateli přístup na Internet

Zveřejněno 16 června 2013 autorem FreePub

Francouzský soud odsoudil uživatele k 15 dním bez přístupu k Internetu.

Francouzský ministr informatiky nedávno poznamenal, že odříznout člověka od Internetu je „jako odříznout ho od vody“ a dodal, že bude obtížné toto prosadit.

Zásadní rozhodnutí bylo vydáno na konci května a jde o pravděpodobně o první a poslední takové rozhodnutí. Odvolat se proti tomuto rozhodnutí je možné do deseti dnů.

Rozsudek byl poprvé odhalen tento týden na webové stránce PC Inpact [zdroj] a v pátek potvrzen vládními úředníky zodpovědnými za správu práva. Daný jedinec zůstává neznámý.

K rozsudku patří i pokuta 600 eur. Jedinec byl odsouzen v rámci pravidla „třikrát a dost“ za opakované nelegální stahování.

Přestože byl jedinec odříznut od „veřejného“ webu, má stále přístup k „důležitým“ službám, jako je například email.

Nemožnost takového filtru byla zdůrazněna předsedou Commission nationale de l’informatique et des libertés (CNIL): „Všichni provozovatelé nemají technickou způsobilost vykonávat taková selektivní pozastavení,“ řekl Alex Türk.

Francouzský ministr kultury Aurélie Filippetti řekl pro PC Inpact, že zákon zajišťující potenciální zákaz Internetu je blízko ke svému zrušení, pravděpodobně bude nahrazen ukládáním pokut.

Sledování nelegálních stahování bude brzy převedeno na francouzského regulátora médií CSA (Conseil Supérieur de l’Audiovisuel), který je více nakloněn k finančním postihům.

„V současné době je nemožné odříznout někoho od přístupu k Internetu. Je to jako odříznout ho od vody,“ řekl francouzský ministr informatiky Fleur Pellerin minulý týden na tiskové konferenci ve Švédsku.

V USA byl zákaz Internetu opakovaně zvrácen, v roce 2010 soud uznal, že je zákaz Internetu pro sexuálního delikventa „věcně nesmyslný“ a „agresivně zasahuje do cílů rehabilitace,“ uvedl americký odvolací soud pro District of Columbia.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2012 trval na právu jednotlivců na přístup k Internetu s tím, že „se nyní stal jedním z hlavních prostředků výkonu práva na svobodu projevu a informace.“

Překlad článku Off-line confinement: France bans first ever internet user from web surfing
rt.com/news/france-bans-internet-court-725

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat