Rubriky | Evropa

Opozice kritizuje Merkelovou za prodej zbraní arabským státům

Zveřejněno 12 března 2013 autorem FreePub

Německá opozice ostře kritizuje kancléřku Angelu Merkelovou.

A to za to, že její vláda zrušila dlouholeté omezení vývozu zbraní na Blízký východ. Prodej zbraní do Perského zálivu v loňském roce vzrostl.

Nedávné statistiky ministerstva hospodářství ukázaly, že vojenský vývoz do Perského zálivu – včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Kataru, Omanu a Bahrajnu – vzrostl na 1,22 miliard dolarů z 752,6 milionů dolarů v roce 2012.

„Nejhorší porušování lidských práv již zřejmě není důvod k zákazů vývozu zbraní,“ řekl mluvčí obrany pro německou opoziční Levicovou stranu Jan van Aken.

Hlavní obavy opozičních stran pochází z uvolnění omezení, vyvážené zbraně by mohly být použity absolutistickými monarchiemi k rozdrcení protivládních protestů, které se mimo jiné konají v Saúdské Arábii a Bahrajnu od začátku roku 2011.

Rozhodující posun v exportní politice Německa nastal 27. června 2011, kdy Merkelová a německá Federální rada bezpečnosti schválili za zavřenými dveřmi prodej dvou set svých nejvyspělejších tanků Leopard 2A7+ do Saúdské Arábie.

Bylo to poprvé, co se administrativa rozhodla dodat „těžké zbraně arabské vládě, která deklarovala své záměry bojovat proti svým protivníkům železnou pěstí, zemi, která nasazuje tanky proti demonstrantům“ v Bahrajnu, uvedl Der Spiegel.

Další hlášené obchody v ceně 2,8 miliard dolarů jsou s Alžírskem (za dvě válečné lodě) a s Katarem, který je v procesu nákupu dvou set tanků Leopard za 2,5 miliard dolarů.

Analytici tvrdí, že Německo zvýšilo vývoz zbraní, protože byl vojensko-průmyslový komplex zasažen masivními výdajovými škrty v důsledku zhoršení evropské ekonomiky.

Překlad článku Opposition criticizes Merkel for arms sales to Arab states
presstv.ir/detail/2013/03/10/292904/merkel-criticized-for-arms-deals

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat