Rubriky | Svět

Organické zemědělství poskytuje více pracovních míst a vysokou úrodu

Zveřejněno 14 června 2013 autorem FreePub

V květnu publikovaná studie Britain’s Soil Association.

Studie uvádí poznatky, že ekologické zemědělství poskytuje o 32 procent víc pracovních míst na anglických farmách, než konvenční zemědělství. Podle studie by bylo vytvořeno 93 000 nových pracovních míst, kdyby všechny farmy v Británii přešli na ekologické postupy, které zavrhují používání toxických chemických látek a geneticky modifikované semena. Podle studie takové vytváření pracovních míst nemůže být použito v neekologickém zemědělství, protože je to právě ekologické zemědělství, které vyžaduje více práce a tak vytváří více pracovních míst.

Kritici ekologického zemědělství argumentují tím, že pracnost ekologického zemědělství vede k vyšším nákladům a tudíž přechod na ekologické zemědělství je v Velké Britanii neproveditelné( v součastné době je jen asi 4 procenta britských farem organických). „Nejdražší náklady pro zemědělce je práce a to je důvod, proč biopotraviny jsou běžně o polovinu nákladnější, než potraviny konvenční“ uvádí ekonom Sean Rickard z Cranfield School of Management.

I když to může být pravda pro mnoho průmyslových zemí, ve většině rozvojových zemích je práce levnější než chemické hnojiva a pesticidy. To je jeden z důvodů, proč přechod na ekologické zemědělství v rozvojových zemích je obvykle výhodnou variantou, která může vést k 20-90 procentním nárůstu úrody, uvádí Brian Halweil vědecký pracovník z Worldwatch InstituteI.

I v průmyslově vyspělých zemích, studie ukazuje, že ekologické farmy vyprodukovali stejné vysokou sklizeň jako konvenční farmy. Podle Catherine Badgley z University of Michigan, celosvětový posun k ekologickému zemědělství by mohl produkovat dostatek kalorií k nakrmení celé lidské populace a případně 75 procent víc kalorií, než je produkováno nyní.

Ekologické zemědělství je v současnosti jediným významným segmentem světového potravinového systému, který roste. Od roku 2003 do 2004 rozloha zemědělské půdy pro ekologické hospodaření se rozrostla o 9 procent. Ekologické zemědělství není jen o pěstování potravin. V letech 2001 až 2005 roční prodej bio bavlny vzrostl o 35 procent po celém světě a o 55 procent ve Spojených státech. Poptávka po bio bavlně vzrostla o 93 procent v létech 2005 až 2006.

Zdroj: http://www.worldwatch.org/node/3975

Převzato z facebookové stránky GMO? Děkuji, nechci

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat