Ortodoxní ekonomové neprošli vlastními testy

Zveřejněno 27 listopadu 2013 autorem FreePub

Studenti požadují alternativy k dogmatu volného trhu s katastrofální historií.

Z jakéhokoli racionálního hlediska je ortodoxní ekonomie ve vážných potížích. Její mistři nejen že nedokázali předpovědět největší pád za posledních 80 let, ale i trvali na tom, že takové krize byly minulostí. Více než to – někteří z jejích předních hráčů sehráli klíčovou roli při navrhování katastrofálních finančních derivátů, které v první řadě pomohly vyvolat zhroucení.

Mnozí z nich byli podplacení propagandisté bank a hedgeových fondů, které nás dostaly na pokraj spekulativního útesu. Jiní, jako je například nositel Nobelovy ceny Robert Lucas, trvali na tom, že ekonomie vyřešila „ústřední problém prevence ekonomické deprese.“

Jakákoliv jiná profese, která by se ukázala jako obrovsky mylná a způsobující devastaci, by se propadla v hanbě. Možná vás napadlo, že ekonomové volného trhu, kteří ovládají naše univerzity a radí vládám a bankám, přehodnotí své teorie a zváží alternativy.

Koneckonců velká většina ekonomů, kteří předpovídali krizi, odmítli dominantní neoklasické myšlení: od Deana Bakera a Steva Keena po Ann Pettifor, Pula Krugmana a Davida Harveyho. Ať už jde o keynesány, post-keynesiány nebo marxisty, žádný z nich nepřijal neoliberální ideologii, která se 30 let držela na koni, a všichni pochopili, že na rozdíl od jiných, že deregulované trhy netíhnou k rovnováze, ale prohlubují tendenci ekonomiky dosáhnout systémové krize.

>> NSA se zaměřuje na ekonomickou špionáž [VIDEO]
>> Norsko, Švédsko a Švýcarsko se mají ekonomicky lépe než jejich sousedé v eurozóně
>> Švýcarský základní příjem: 55 000Kč měsíčně pro všechny

Alan Greenspan, bývalý předseda amerického Federálního rezervního systému (FED) a „velekněz“ deregulace byl alespoň poctivý v tom, že přiznal, že se prokázalo, že jeho pohled na svět „není v pořádku.“ To však nejde říct o ostatních. Eugene Fama, architekt „hypotézy efektivních trhů,“ o kterou se opírá finanční deregulace, připouští, že neví, co „způsobuje recesi“ – ale trvá na tom, že je stejně jeho teorie obhájená. Většina mainstreamových ekonomů dělá, jako by se nic nestalo.

Mnoho jejich studentů už toho mělo dost. Revolta proto ortodoxní ekonomii léta doutnala a nyní dosáhla kritického bodu. Už měli dost teorií z paralelního vesmíru, které máloco říkají o světě, o který se zajímají. Studenti Manchesterské univerzity zřídili společnost po krachu ekonomie s 800 členy, požadují konec monolitických neoklasických kurzů a zavedení pluralitních osnov.

Chtějí se paralelně učit jiné školy ekonomického myšlení, od keynesiánství po radikálnější teorie – s důrazem na předpovídání a propojení s reálným světem ekonomiky – jako je zelená či feministická ekonomie. Kampaň se šíří rychle: na Cambridge, Essex, London School of Economics a tucet dalších škol a propojují se s univerzitními skupinami ve Francii, Německu, Slovinsku a Chile.

Jedním ze zakládajících členů tohoto spolku Manchester je Zach Ward-Perkins, který vysvětluje, že on a spolužáci souhlasili, že po letech ortodoxního přístupu: „Tu musí být víc než jen tohle.“ Neoklasická ekonomie je koneckonců postavena na pojetí ekonomiky jako součtu atomizovaných akcí milionů jednotlivců jednajících podle maximalizace užitku, kde jsou trhy stabilní, informace perfektní, kapitál roven práci – a obchodní cyklus je brán jako nápad.

Ale i když se to snaží říct něco smysluplného o krizích, nerovnosti a vlastnictví, tak matematické modelování postavené na vlastních vědecky polovičatých základech dává zdání vážné vědeckosti. Neoklasická ekonomie také již po 30 let dodává potravu deregulovaným trhům, privatizaci, nízkým daním pro bohaté a volnému obchodu, což do nynějška bylo jedinou cestou k prosperitě.

Stoupenci tohoto proudu mají „téměř náboženskou mentalitu,“ jak řekl Ha-Joon Chang, jeden z posledních přežívajících nezávislých ekonomů na Cambridge. I když upřednostňují podporu hospodářské soutěže, tak neoklasičtí ekonomové vůči sobě žádnou netolerují. Před 40 lety byla většina ekonomických kateder keynesiánských a neoklasické ekonomii se vysmívaly. To vše se změnilo s nadvládou Thatcherové a Reagana.

V institucích, které by měly podpořit debatu, byli jiní než neoklasičtí ekonomové systematicky ostrakizovány z ekonomických fakult. Někteří našli útočiště v obchodních školách, nebo vývojových a geografických katedrách. Ve Spojených státech bylo klíčové financování firmami. V Británii je peer review skrze „výzkumný rámec,“ který rozděluje veřejné finance na výzkum, hlavném mechanismem pro ideologické čistky v ekonomii.

Paradoxně prudký nárůst školného a marketizace vysokoškolského vzdělávání vytváří pro studenty možnost tlaku svrhnout tuto duševní monokulturu. Zastánci volného trhu jsou nyní testováni volným trhem a zákazníci jejich produkt nechtějí. Někteří mainstreamoví akademici si uvědomují, že budou muset zvolit kompromis, a byli kolonizováni Sorosem financovaným projektem k přepracování učebního plánu v naději, že omezí rozsah změn.

Ale musí se to změnit. Ortodoxnost volného trhu posledních 30 let nejen že pomohla vytvořit krizi, ve které žijeme, ale také dala důvěryhodnost politikám, které vedly k nízkému růstu, větší nerovnosti, větší nejistotě a zhoršování životního prostředí po celém světě. Její pokračující dominance po havárii je, stejně jako u neoliberálního modelu, o moci a ne důvěryhodnosti. Máme-li uniknout z této krize, obojí bude muset jít pryč.

Aktualizace

Jeden z našich čtenářů reagoval na následující část textu:
Z jakéhokoli racionálního hlediska je ortodoxní ekonomie ve vážných potížích. Její mistři nejen že nedokázali předpovědět největší pád za posledních 80 let, ale i trvali na tom, že takové krize byly minulostí. Více než to – někteří z jejích předních hráčů sehráli klíčovou roli při navrhování katastrofálních finančních derivátů, které v první řadě pomohly vyvolat zhroucení.

Čtenář napsal: „Jedna lež vedle druhé! Znám nejméně 10 ekonomů rakouské školy, kteří o nafukující se bublině na americkém realitním trhu mluvili už v letech 2002-04! Takže sorry, ale ten článek je tlápanina.

Čtenář pak pro podporu svých tvrzení dále uvedl:

Peter Schiff: www.youtube.com/watch?v=Z0YTY5TWtmU (kompilace videí z let 2006-07, poslední část je z roku 2002, jeho kniha „Crash Proof“ vyšla v roce 2007)
Ron Paul: www.youtube.com/watch?v=IHNp1wf1T_k (2001)
Tom Woods: www.youtube.com/watch?v=FPq93T5xc30 (2006, napsal knihu „Meltdown“ v roce 2007)

Ta bublina byla totiž způsobena intervencí Fedu (státem pověřená agentura určující množství dolarů v oběhu a úrokové míry, za které Fed půjčuje dolary soukromým bankám), který v roce 2001, když praskla jiná, tzv. dotcom bublina vytvořená za prezidenta Clintona, uměle snížil úrokové míry na 1%, aby tak tuto bublinu zahladil. To však způsobilo to, že spousta toxických aktiv se z dotcomů přesunula na trh nemovitostí, takže bublina byla nafouknuta už tehdy v roce 2001, pouze se během let dále nafukovala (nejhorší aktiva byla do bubliny nasáta v letech 2004- 06) a když se pak předseda Fedu Alan Greenspan (který byl „čistě náhodou“ předsedou Fedu jak za levicového Clintona, tak za „pravicového“ Bushe) konečně rozhodl utáhnout kohoutek s levnými penězi pro banky, tak už bylo příliš pozdě, bublina praskla a jelikož byla tak enormní, tak nadělala spoustu škody. Jenže mnohem větším problémem je to, že Obama, hned jak se dostal k moci, začal prosazovat zákony, které Fedu dovolují monetizovat veškeré dluhy z půjček, hypoték atd., tisknutím dolarů (eufemisticky nazývaným „kvantitativní uvolňování“), což způsobuje masivní inflaci (přičemž U.S. vláda lže o její velkosti, páč současná inflace na dolaru není 1-2%, jak je uváděno, ale 5-10%) a masivní růst zadlužení USA, což vláda není dlouhodobě schopna zvládnout = je nafukována další bublina – vládní bublina.

Abych to ještě doplnil – v nafukování hypoteční bubliny byly dále zapleteny 2 polostátní finanční ústavy (Fannie Mae a Freddie Mac), které byly +/- dotovány, aby tak mohly plnit tzv. „Affordable Housing Act“ podepsaný za prezidenta Clintona, podle kterého měl každý občan USA právo na nákup vlastního domu bez ohledu na to, jakého byl etnického/třídního původu, příjmové skupiny atd., tudíž byly půjčky rozdány i lidem, kteří byli např. DLOUHODOBĚ NEZAMĚSTNANÍ nebo neměli dostatečné příjmy na nákup drahého domu. Takže nadávat na liberální ekonomii je chucpe a poukazuje na autorovu neznalost problematiky.

>> Ameriku řídí šéfové z Wall Streetu
>> CIA je militaristický nástroj Wall Streetu
>> Wall Street vydělává peníze z hladu ve světě

Překlad článku Orthodox economists have failed their own market test
www.theguardian.com/commentisfree/2013/nov/20/orthodox-economists-failed-market-test

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat