Rubriky | Svět

OSN: Celosvětová nezaměstnanost roste, mládež je nejzranitelnější

Zveřejněno 24 ledna 2013 autorem FreePub

Globální nezaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni v důsledku finanční krize, uvádí zpráva OSN.

V roce 2013 se očekává nárůst nezaměstnanosti o 5,1 milionů nezaměstnaných, největší je vliv na mládež v atmosféře dusivých úsporných opatření a ekonomické nestability.

Agentura při OSN jménem Mezinárodní organizace práce (ILO) vydala v úterý svou výroční zprávu o celosvětové nezaměstnanosti, značí tak výrazné zhoršení v trendech nezaměstnanosti.

Zpráva uvádí, že v roce 2012 bylo 197 milionů lidí bez práce, což představuje nárůst o 4,2 milionu. Guy Ryder, generální ředitel ILO, uvedl na tiskové konferenci doprovázející zveřejnění zprávy, že nedostatek politiky s cílem čelit nezaměstnanosti byl do značné míry zodpovědný za propad investic a najímání zaměstnanců.

„Toto prodloužilo propad trhu práce v mnoha zemích, snížení pracovních míst a zvýšení nezaměstnanosti trvá dokonce i v zemích, které měly předtím nízkou nezaměstnanost a dynamické trhy práce,“ dodal.

Ryder zdůraznil, že tato čísla neukazují plný rozsah krize, protože „pracovní síla prudce poklesla…a maskuje tak skutečný rozsah krize pracovních míst.“

Přes 39 milionů lidí vypadlo loni z globálního trhu práce kvůli ponurému výhledu na budoucnost. Ekonomické klima v eurozóně bylo označeno jako jedno z nejhorších v oblasti trhů práce a svědčí o „nejednotném přístupu“ ke krizi.

„Globální povaha krize znamená, že země nemohou vyřešit své problémy individuálně a pouze s vnitrostátními opatřeními,“ prohlásil.

Globální mládeži chybí životně důležité dovednosti

Dokument uvádí, že jsou mladí lidé nejvíce zasaženi rostoucí nezaměstnaností a ztrácí cenné zkušenosti v důsledku obtíží při dostávání se na pracovní žebříček.

„Krize dramaticky snížila dobré vyhlídky na trhu práce pro mladé lidi, mnoho z nich zažívá dlouhodobou nezaměstnanost již od počátku vstupu na trh práce,“ řekla agentura OSN a zdůraznila, že takový jev nebyl u předchozích poklesů.

V současné době je po celém světě bez práce 73,8 milion§ lidí ve věku 15 až 24 let a „zpomalení ekonomické aktivity pravděpodobně způsobí dalších 500 tisíc nezaměstnaných do roku 2014.“

ILO naznačila, že možná nejvíce znepokojující ze všeho je to, že ve vyspělých ekonomikách bylo a je kolem 35% nezaměstnaných mladých lidí bez práce déle než šest měsíců. Tato delší doba má negativní dopady na jejich profesní vyhlídky v budoucnosti, zbavuje je potřebných dovedností potřebných pro konkurenci na trhu práce.

„Mnoho nových pracovních míst vyžaduje nové dovednosti, které uchazeči o zaměstnání nemají,“ informoval Ryder.

ILO naznačila, že vyhlídky na zaměstnání se liší od oblasti k oblasti, zdůraznila, že východní Evropa, východní a jihovýchodní Asie a Střední východ uvidí nezaměstnanost mládeže na vzestupu v následujících letech.

Růst globálního trhu práce se vytratil v roce 2011, píše zpráva a dodává, že mnohé země zažívají „zhoršení kvality pracovních míst.“

Překlad článku Worldwide unemployment soars, young workers most vulnerable – UN report
rt.com/news/world-unemployment-rise-report-475

Původní zprávu na webu ILO naleznete na ilo.org/global/about-the-ilo/newsroom/news/WCMS_202320/lang–en/index.htm

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat