Rubriky | Svět

Tags | , ,

OSN: Nálety bezpilotních letounů ohrožují globální bezpečnost [VIDEO]

Zveřejněno 29 října 2013 autorem FreePub

Zpráva OSN varuje, že použití ozbrojených dronů ohrožuje globální bezpečnost.

Mezitím stále více států disponuje technologiemi bezpilotních letounů (dronů).

Zpráva byla předložena na zasedání Valného shromáždění OSN Christofem Heynsem – zvláštním zpravodajem pro mimosoudní a svévolné popravy – a vyzvala státy, které používají bezpilotní letouny, aby byly transparentnější a zveřejnily, jak je používají, uvedly noviny Guardian.

„Rozsáhlé použití ozbrojených dronů může strukturálně poškodit základy mezinárodní bezpečnosti a stanovit precedens, který podkopává ochranu života po celém světě a v dlouhodobém horizontu,“ píše se ve zprávě.

„Použití dronů pro globální policejní funkce proti potenciálním hrozbám představuje nebezpečí pro ochranu života, protože nástroje domácí policie (např. zadržení) nejsou dostupné,“ poukázala zpráva.

Zpráva rovněž vyzvala, aby byly respektovány mezinárodní zákony a ne ignorovány.


Pokud video nefunguje, je ke stažení >> zde <<

„Názor, že pouhé zapojení do plánování útoků je dostatečné, aby se člověk stal individuálním cílem, i když není žádný důkaz o konkrétním a bezprostředním útoku, porušuje požadavky stanovené mezinárodními lidskými právy,“ uvádí zpráva.

Země nemůžou souhlasit s „porušováním svých povinností vyplývajících z mezinárodního humanitárního práva nebo mezinárodních lidských práv,“ dodává.

Heyns poznamenal, že „drony přichází z oblohy, ale zanechávají za sebou velké stopy války ve společenstvích, na které útočí.“

„Tvrzení, že jsou drony přesnější nemůže být nekriticky přijímáno, v neposlední řadě proto, že výrazy jako „terorista“ nebo „militant“ jsou často používány jako názvy lidí, kteří jsou ve skutečnosti civilisté,“ řekl.

Zpráva je jedním ze dvou hlavních dokumentů o útocích dronů, které byly 25. října diskutovány na Valném shromáždění OSN. Druhá zpráva od Bena Emmersona, zvláštního zpravodaje pro boj proti terorismu, již byla uveřejněna.

I když ve zprávě není zmíněn žádný stát, připomínky jsou zjevně namířené na právní problémy způsobené americkým programem vzdušných útoků proti údajným ozbrojencům v zahraničí.

Emmerson řekl, že útoky dronů zabily mnohem více civilistů, než američtí představitelé veřejně přiznali.

Řekl, že nejméně 400 lidí v Pákistánu 58 lidí v Jemenu bylo zabito údery dronů CIA, a odsoudil USA za to, že nepomáhají při vyšetřování tím, že tají tyto údaje.

Zprávu přivítala londýnská organizace za lidská práva Reprieve, která zastupuje několik civilních obětí bezpilotních letounů v Pákistánu a Jemenu.

„Tato správa správně uvádí, že Spojené státy mlčí o své dronové válce, která je nebezpečím nejen pro nevinné civilisty, ale také pro mezinárodní bezpečnost jako celek. Kampaň CIA musí být vytažena ze stínů – musíme vidět každou skutečnou odpovědnost za stovky civilistů, kteří byli zabiti. Mezi klienty organizace Reprieve jsou pákistánské děti, které viděli smrt své babičky přímo před sebou – CIA nesmí být dovoleno pokračovat ve špinění lidí jako „teroristů“,“ řekl ředitel Kat Craig.

Washington používá drony v několika zemích s tím, že se zaměřuje na „teroristy.“ Pole svědků však útoky většinou vedly k masivním civilním obětem.

Překlad článku Drone strikes threaten global security: UN report
www.presstv.ir/detail/2013/10/18/329935/un-report-condemns-drone-strikes/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat