OSN: V Sýrii byly použity chemické zbraně

Zveřejněno 13 prosince 2013 autorem FreePub

OSN vydala zprávu o údajném použití chemických zbraní v Sýrii.

Organizace spojených národů (OSN) vydala svou zprávu o údajném použití chemických zbraní v Sýrii, vyšetřovatelé nahlásili důkazy o možném použití chemických zbraní u pěti ze sedmi vyšetřovaných útoků.

Chemické zbraně byly pravděpodobně použity při pěti útocích v Sýrii, uvedl ve čtvrteční zprávě tým expertů OSN.

Mise OSN došla k závěru, že v probíhajícím konfliktu v Sýrii byly použity chemické zbraně,“ řekl vedoucí vyšetřovatel OSN Ake Sellstrom.

Účelem této zprávy bylo zjistit, zde byly použity chemické zbraně, ne kdo je použil. Syrská vláda a opozice se navzájem obviňují z použití chemických zbraní. Obě strany obvinění popřely.

Zpráva uvádí v několika případech, že oběťmi byli vojáci i civilisté. Nicméně nebylo vždy možné určit přímé spojení mezi útoky, oběťmi a údajnými místy incidentů.

Mise OSN shromáždila jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že byly v relativně velkém měřítku použity v chemické zbraně v Ghoutě také proti civilnímu obyvatelstvu, včetně dětí,“ uvádí zpráva.

Tým OSN říká, že je toto celkové hodnocení založeno na zjištěních „vybuchlých i nevybuchlých raket země-země…které obsahuj sarin.“ V oblastech, kde byli pacienti ovlivněni, byl sarin nalezen také v životním prostředí. Byly provedeny rozhovory s více než 50 přeživšími a zdravotnickým personálem, kteří poskytli „lékařská potvrzení a vědecké výsledky.“ Mnozí pacienti a přeživší byli „omámeni organofosforovou látkou.“ Krevní vzorky a vzorky moči odebrané pacientům a přeživším obsahovaly sarin a jeho stopy.

>> United Nations Mission to Investigate Allegations of the Use of Chemical Weapons in the Syrian Arab Republic
>> USA a Británie přestaly s neletální podporou syrské opozice [VIDEO]
>> Obama si vybíral, co se mu hodilo, aby odůvodnil útok na Sýrii

Na základě „dostatečných a důvěryhodných informací“ vyšetřoval tým OSN sedm z 16 míst, kde byly údajně použity chemické zbraně.

Mezi zkoumané lokality patří:
Khan Al Asal 19. března 2013,
Sheik Maqsood 13. dubna 2013,
Saraqueb 29. dubna 2013,
Ghouta 21. srpna 2013,
Bahhariyeh 22. srpna 2013,
Jobar 24. srpna 2013,
Ashrafiah Sahnaya 25. srpna 2013.

Pět případů použití chemických zbraní

Kromě „jasných a přesvědčivých“ důkazů o použití sarinu v Ghoutě, jak v září uvedl Sellstrom, mise OSN zjistila pravděpodobné použití chemických zbraní ve všech ostatních zkoumaných lokalitách s výjimkou Sheik Maqsood a Bahhariyeh.

Podezření z použitý sarinu krouží i nad Saraqueb, který se nachází poblíž Idlibu, Jobarem a Ashrafiat Sahnaya poblíž Damašku.

Incident v Khan Al Asal byl nahlášen syrskou vládou, která uvedla, že 20 lidí zemřelo a 124 přeživších bylo otráveno. Jeden z přeživších uvedl, že „vzduch byl naplněn žlutavě zelenou mlhou a štiplavým zápachem připomínající síru.

Saraqueb byl nahlášen Francií a Velkou Británií, které uvedly, že zde byla použito malé množství toxické látky. Jeden těžce otrávený pacient zemřel. Několik méně otrávených přežilo.

V Sheik Maqsood je důkaz použití chemických zbraní neprůkazný, byl nahlášen ze strany USA, které z použití obvinily syrskou vládu.

V Bahhariyeh byly „nejvíce otráveným pacientům odebrány vzorky krve a moči. Výsledky analýzy byly pro chemické látky negativní.

V Jobaru byli čtyři syrští vojáci „vážně zasaženi,“ ale všichni přežili. Tým OSN „našel místo, kde byly pokládány miny“ vládou, ačkoli nebylo možno ověřit tvrzení, zda byl použit sarin.

V Ashrafiat Sahnaya došlo k incidentu, když vládní vojáci hlídkovali kontrolní stanoviště – vstup do oblastí kontrolovaných povstalci. Všech pět vzorků krve, které byly odevzdány týmu OSN, obsahovalo stopy sarinu.

Sellstromovo vyšetřování bylo zahájeno na popud generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna poté, co syrská vláda tvrdila, že rebelové použili chemické zbraně v Khan Al Asal.

Syrská vláda po útoku v Ghoutě souhlasila, že zničí své zásoby chemických zbraní. Režim Bašára al-Assada rovněž přistoupil k Úmluvě o zákazu chemických zbraní.

Západní mocnosti vedené Spojenými státy svádějí útok z 21. srpna, který zabil stovky lidí, na Assadovy síly, zatímco Sýrie a Rusko tento útok svádí na povstalecké frakce.

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci zprostředkovanou USA a Ruskem, která vymýtí chemické zbraně syrské vlády – ta svůj chemický arzenál musí zničit do poloviny roku 2014.

Za dohled týkající se zničení chemického arzenálu je zodpovědná Organizace pro zákaz chemických zbraní.

>> Syrští radikálové představují hrozbu pro Evropu [VIDEO]
>> V Sýrii bojují saúdští zločinci [VIDEO]
>> Saláfisté budou vyvolávat sektářské násilí v Sýrii, Iráku a Libanonu

 

Překlad článku UN: Chem arms used in Syria, but no direct links between attack, victims in some locations
rt.com/news/un-syria-chemical-arms-171/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat