Rubriky | Ameriky

OSN vytýká Uruguayi legalizaci marihuany

Zveřejněno 15 prosince 2013 autorem FreePub

Uruguay čelí kritice OSN kvůli legalizaci spotřeby a pěstování marihuany.

Mezinárodní výbor pro kontrolu drog (INCB) se rozohnil kvůli tomu, že Uruguay údajně porušuje mezinárodní právo.

Uruguay porušuje mezinárodní úmluvy o kontrole drog, jeho kongres schválil právní předpisy o konopí,uvedl INCB, uvedl několik důvodů, proč si myslí, že Uruguay udělal chybu – mezi nimi jsou i údajná zdravotní rizika spojená s užíváním této rostliny.

Uruguay se stal první zemí na světě, která zlegalizovala prodej i produkci marihuany. Prezident Jose Mujica prosadil opatření jako způsob boje proti ilegálnímu drogovému průmyslu, který zdecimoval část Uruguaye.

Podle nového zákona jsou povoleny výroba malých množství a spotřební kluby, avšak pod přísným dohledem vlády.

Parlamentem zákon prošel s výsledky 16 pro a 13 proti. Senátor Alberto Couriel, člen vládnoucí levicové koalice Široká fronta nazval toto schválení “historickým dnem” pro Uruguay.

INCB, který je proti tomuto zákonu, je v podstatě nezávislá organizace pro podporu mezinárodního souladu se stávajícími úmluvami o kontrole drog.

Ředitel INCB Raymond Yans odkazoval na Jednotnou úmluvu o omamných látkách z roku 1961, ve které je smluvní stranou Latinská Amerika, a uvedl, že byl „překvapen“ vládou, která se „vědomě rozhodla prolomit všeobecně dohodnuté a mezinárodně schválené ustanovení z této smlouvy.

Výše uvedená úmluva umožňuje užívání marihuany pro lékařské nebo vědecké účely.

Řekl také, že přesvědčení, že legalizace může vést ke snížení kriminality, je založena na „poněkud nejistých a nepodložených předpokladech“ a dodal, že nové opatření „neochrání mladé lidi, ale bude mít opačný účinek – podpoří brzké experimentování a sníží věk prvního užití a tak přispěje k…dřívějšímu nástupu závislosti a jiných poruch.

Zde je zapotřebí poznamenat, že nebyly nikdy nalezeny žádné skutečné důkazy o fyzické závislosti.

Úterní krok Uruguaye vyprovokoval Úřad pro drogy a kriminalitu (UNODC) spadající pod OSN ke kritice: „Je nešťastné, že v době, kdy se svět zabývá probíhající diskuzí o světovém problému drog, tak Uruguay jednal před zvláštním zasedáním Valného shromáždění OSN, které je plánováno na rok 2016,uvedl mluvčí tohoto úřadu David Hodge.

Senátor Roberto Conde, člen vládnoucí levicové koalice Široká fronta, řekl, že „válka proti drogám selhala“ a dodal, že nové opatření je „nevyhnutelná odpověď.

Uruguay se stal prvním národem, který zlegalizoval výrobu a prodej rostlin a zároveň dohled nad nimi. Jde o jakýsi sociální experiment, který bude detailně sledován celým světem.

 

Překlad článku Uruguay faces UN backlash for legalizing pot
rt.com/news/uruguay-criticized-marijuana-un-103/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat