Rubriky | Afrika

OSN navýší počet vojáku v Jižním Súdánu na 12 500

Zveřejněno 25 prosince 2013 autorem FreePub

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně hlasovala pro téměř zdvojnásobení počtu mírových sil v Jižním Súdánu.

Mírové síly slouží k ochraně civilistů, protože se bojí zhoršujícího se konfliktu.

Nejvyšší orgán OSN v úterý schválil žádost generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby byl navýšen počet jednotek v Jižním Súdánu na 12 500 vojáků a 1323 policistů. Nyní jsou jednotky na úrovni 7000 vojáků a 900 policistů.

Žádost Pan Ki-muna přišla po objevení masových hrobů, země se posouvá směrem ke krvavému etnickému konfliktu. Tisíce lidí mohou být zabiti během jednoho týdne, bojí se představitelé OSN.

Zatímco oficiálně je uváděno 500 mrtvých po násilnostech, tak humanitární šéf OSN Toby Lanzer v úterý řekl, že „není absolutně žádný pochyb o tom, že jde o tisíce mrtvých,“ uvedla agentura AFP.

Zprávy z této nejmladší země světa, která trpí politickou a vojenskou krizí, ukazují, že počet mrtvých z nepřátelství mezi prezidentem Salvem Kiirem a jeho rivalem, bývalým viceprezidentem Riekem Macharem, který byl v červenci propuštěn, směřuje k občanské válce.

V oblasti, kterou kontrolují rebelující vojáci podporující Machara, byl nalezen masový hrob s 75 těly, řekla v úterý komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay.

„V Bentiu ve státě Unity jsme objevili masový hrob a údajně jsou v Jubě nejméně další dva masové hroby,“ řekla Pillay v prohlášení v Ženevě.

Předběžné závěry naznačují, že všechny oběti jsou vojáci etnika Dinka, do této etnické skupiny patří i prezident Kiira. Machar a mnozí jeho příznivci jsou z kmene Nuerů.

Podezření z etnického zabíjení přichází uprostřed eskalace bojů mezi vojáky podporující dvě soupeřící frakce. Prezident Kiira obvinil Machara z pokusu o vojenský převrat, zatímco Machar obvinil Kiira z toho, že je „diktátorský“ a pokouší se provádět čistky.

Kiira v úterý uvedl, že vládní vojáci získali kontrolu nad klíčovým městem Bor (hlavní město státu Jongle), které bylo minulý týden obsazeno povstalci. Po převzetí následoval útok na budovu OSN, dva indičtí příslušníci mírových sil OSN byli zabiti společně se zhruba 20 příslušníky etnika Dinka, kteří se tam ukrývali.

Mezitím údajně vojáci podporující Machara mají pořád pod kontrolou region sousedící se Súdánem, ve kterém se nachází ložiska ropy.

Boje zasáhly i produkci ropy v Jižním Súdánu, která podle agentury Reuters poskytuje vládě 98% všech jejích příjmů. Ministr ropy Stephen Dhieu Dau řekl v úterý agentuře Reuters, že výstup ropy se snížil z 245 000 na 200 000 barelů ropy denně, protože ve státě Unity vypukly ozbrojené střety.

 

South Sudan Independence

Foto: Vojáci prezidentské gardy.

Překlad článku UN agrees to increase peacekeepers in South Sudan to 12,500
rt.com/news/un-south-sudan-peacekeepers-751/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat