Rubriky | Afrika

Tags | ,

OSN vyhlásila v Mali humanitární katastrofu (VIDEO)

Zveřejněno 14 února 2013 autorem FreePub

OSN plánuje nasadit asi 6000 příslušníků mírových sil v Mali, aby zabránili „katastrofální spirále násilí“.

Tato mezinárodní organizace připustila humanitární katastrofu v Mali. Rada bezpečnosti OSN by měla dosáhnout dohody během dvou nebo tří týdnů k nasazení vojska, citovala agentura Reuters nejmenovaného vysoce postaveného činitele OSN.

„Jak se situace vyvíjí, útoky a represe vedou Mali do katastrofální spirály násilí,“ řekla v úterý komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová Radě bezpečnosti OSN při zasedání o ochraně civilistů v tomto konfliktu.

Vyzvala také všechny strany probíhajícího ozbrojeného konfliktu v západoafrické zemi k „dodržování mezinárodních lidských práv a humanitárního práva, aby se zabránilo odplatě“.

Francouzská invaze v Mali nabrala znepokojivý obrat, když islamisté zahájili partyzánskou kampaň bojů s používáním sebevražedných útoků a nášlapných min.

Místní novinář Gonzalo Wancha, který je v centru dění v Mali, řekl pro RT, že některé z klíčových oblastí v tomto konfliktu jsou stále nedostupné pro zahraniční novináře, francouzská armáda „nám zakazuje průjezd a říká, že je to kvůli naší vlastní bezpečnosti“.

Islamisté byli obviněni z brutálního týrání během 10 měsíců staré vlády v severním Mali, ale malijské síly byly také obviněny z odvetných poprav.

„Vzpoura v Mali se zhoršuje etnickými střety. Kamerový štáb RT viděl důkazy o popravách a násilnostech spáchaných malijskou armádou v Sevare. Armáda není jediná, kdo loví lidi a arabským nebo tuaregským původem o kterých se věří, že jsou součástí povstání. Stejně tak po nich jdou místní obyvatelé a nějakou dobu bylo těžké najít lidi z těchto etnických skupin kdekoli v Mali. To nás vede k tomu, že 330 tisíc lidí nuceně uprchlo ze svých domovů kvůli této krizi,“ řekl Wancha pro RT.

Částečný překlad článku UN declares humanitarian disaster in Mali as violence grip tightens
rt.com/news/mali-humanitarian-disaster-un-140

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat