Rubriky | Svět

Palivo z plastů by odstranilo plastový odpad

Zveřejněno 08 května 2013 autorem FreePub

Pouze asi 7% plastového odpadu v USA je recyklováno, odhaduje EPA.

V minulosti byly pokusy o přeměnu plastů v palivo (olej), ale ne s úspěchem, ale nová start-up společnost v New Yorku má reálné řešení pro transformaci recyklovatelného plastu v plyn. S vysokými cenami plynu potřebují lidé větší tlak, aby chtěli alternativu k ropě. Společnost JBI Inc. [web] vynalezla inovační stroj, který přeměňuje plast v tekuté palivo, což by mohlo udělat minulost ze závislosti na dovážené ropě.

JBI vede muž jménem John Bordynuik v Niagara Falls. Bordynuik nedávno objevil způsob, jak přeměnit plast na ropu, na rozdíl od předchozích pokusů je tento produkt stejné kvality, jako standardizované palivo. Mnoho lidí je skeptických k použití alternativ ropy, protože mají nižší kvalitu, ale Bordynuikův stroj přeměňuje plastový odpad na ropu, která je stejně dobrá jako ta, kterou si lidé běžně kupují, ale je výrazně levnější.

Bordynuik odkazuje na svůj stroj jako na „Monstrum požírající plasty“. Stroj taví všechny typy recyklovatelných plastů a pak znovu uspořádá uhlovodíkové řetězce v plastu a přemění je tak na palivo. Recyklovatelné plasty jsou prázdné PET lahve, plastové nákupní tašky a plastové krabice. JBI může produkovat několik tisíc litrů ropy z plastu denně. Pak stojí jeden barel ropy 10 dolarů. JBI pak tuto ropu prodává za 100 dolarů za barel.

Sen o ropě z plastu
Jde o sen mnoha společností po celá léta, ale často produkují jen špinavý produkt nízké kvality, který není schopen nahradit palivo v autech a velkých strojích. Nicméně Bordynuikův stroj není jediný stroj svého druhu. Minulý rok obchodník na Aljašce jménem Bernie Karl představil svůj vlastní stroj na přeměnu plastového odpadu.

Karl vlastní společnosti jménem K&K Recycling [web] a Chena Hot Springs Resort [web] ve Fairbanks. Firma začala likvidovat recyklovatelné plasty, což upoutalo pozornost místních obyvatel, kteří neměli ponětí, na co ten plast byl. Karl všechny překvapil, když začal používat japonský stroj, kterým přeměňoval plasty na ropu. Stroj přeměňoval cokoliv od polystyrenu po igelitové tašky a tavil jev sudu při teplotě 800 stupňů Celsia v plyn, který poté přeměnil na ropu. Výsledky produkt nemá vysokou kvalitu, ale je dostatečně kvalitní na to, aby se dal použít například pro vytápění prostorů, což je užitečné v místech jako je právě Aljaška.

Podpůrné alternativy ropy jako jsou elektrická vozidla, solární a větrná energie, jsou přesto pořád lepší pro životní prostředí. I když Bordynuikův stroj dokáže zpracovat 93%plastů, tak je ropa fosilní palivo a jako takové vytváří znečištění. Jde však stále o krok správným směrem vzhledem k významným pokrokům na poli hybridních vozů.

Překlad článku Turning plastic into oil would eliminate plastic waste and stick it to greedy oil companies
naturalnews.com/035807_plastic_oil_energy.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.