Rubriky | Svět

Tags |

Panika řízená ziskem: Světem se šíří nový virus podobný SARS

Zveřejněno 16 května 2013 autorem FreePub

Saúdská Arábie potvrdila další 4 případy nového smrtícího koronaviru.

Rostou tak celosvětové obavy z šíření této nemoci. Panika je živena médii a to vytváří zisky na trhu s léky během posledního desetiletí.

Další čtyři potvrzené případy nového koronaviru (nCoV) tak zvýšily celkový počet nakažených v Saúdské Arábii na 28 od první identifikace nemoci v roce 2012. Dalších deset lidí s nCoV bylo potvrzeno v dalších částech světa – Jordánsko, Německo, Británie a Francie.

Jeden z čerstvé potvrzených nakažených v Saúdské Arábii byl již vyléčen a propuštěn z nemocnice, zatímco tři další stále dostávají lékařskou pomoc, uvedla tisková agentura Saudi Press Agency citovaná agenturou Reuters.

Tento nárůst v počtu nemocných nCoV virem může být výsledek toho, že ohromující počty Saúdů spěchaly do nemocnice z obav z nového viru i při té nejmenší horečce. Tento virus si v Saúdské Arábii již vyžádal 15 životů. Celkově na světě na tento virus zemřelo 18 lidí.

„Neposlala jsem svého syna do školy kvůli strachu z šíření viru,“ řekla jedna saúdská žena agentuře AFP.

Čtyři nové případy ze Saúdské Arábie přišly poté, co byl den předtím ve Francii objeven další nakažený, kdy se onemocnění přenášelo mezi nemocničními spolubydlícími. Původní nakažený chytil tento virus při své cestě na Blízkém východě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) bije na poplach, popisuje nový koronavirus jako „velkou výzvu jak pro všechny země, které byly postiženy, tak i pro zbytek světa.“

Nový koronavirus (nCoV) pochází ze stejné rodiny jako virus SARS. Počáteční příznaky jsou podobné chřipce, včetně horečky. Později se u mnohých nakažených rozvíjí těžký zápal plic a selhání ledvin. Dopad na imunitní systém je velký, proto je tento virus tak smrtící. nCoV se však doposud zaměřoval převážně na starší lidi, kteří již trpěli zdravotními problémy.

„Je zde mnoho mezer v našem poznání a ty nevyhnutelně vyžadují čas k zaplnění,“ řekl Gregory Härtl, mediální koordinátor WHO.

Virus SARS zabil v roce 2003 775 lidí a dalších 8000 nakazil.

Odborníci se mezitím snaží zhodnotit reálné nebezpečí a upozorňují, že je nový koronavirus mnohem méně výbušný než SARS, ale jeho míra úmrtnosti je u zjištěných případů téměř o 50% vyšší. Otázkou však je, kolik mírnějších případů onemocnění unikne pozornosti.

Koronavirus nCoV je nová nemoc, která se dostala do středu mezinárodní pozornosti. Existují obavy, že by jeho rozsah mohl dosáhnout jiných podobných chorob, jako je ptačí chřipka, která si od roku 2003 vyžádala 371 životů, nebo prasečí chřipka, která od svého vypuknutí v roce 2009 stála 18 000 životů.

Všechny tyto údaje jsou však směšně nízké ve srovnání s počty obětí běžné chřipky.

„Sezónní epidemie chřipky ovlivní až 15% populace a výsledkem je každoročně 500 000 mrtvých,“ uvádí se ve zprávě WHO z roku 2011.

Skutečný zabiják však neplní titulky médií a není to něco, proti čemu by vedl farmaceutický průmysl křížovou výpravu.

Veškerá pozornost je obvykle věnována novým virům, často s nadměrnou reklamní kampaní na prevenci a léčbu.

Nejpozoruhodnější a nejkontroverznější byl případ švýcarského Tamiflu. Před čtyřmi roky v době propuknutí prasečí chřipky byl vyhlášen lék číslo jedna proti této nemoci. Lidé kupovali tento lék z pultů lékáren, vlády jeho zásoby skladovaly.

Pak přišla realita – studie publikovaná v odborném časopise British Medical Journal v prosinci 2009 zjistila, že neexistuje důkaz, že by Tamiflu snížil riziko chřipkových komplikací.

Rada Evropy nakonec chtěla předvolat WHO k odpovědnosti a případně uznat, že byla hrozba prasečí chřipky zbytečně rozdmýchána.

Ať už přehnané, či nikoliv, panika kolem prasečí chřipky přinesla odhadem 18 miliard dolarů do kapes majitelů farmaceutických firem.

Překlad článku Sales-driven panic? New SARS-like virus spreading worldwide, boosting media coffers
rt.com/news/panic-sars-virus-spread-249

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat