Rubriky | Ameriky

Utahování opasků? Ne pro americký vojenský rozpočet

Zveřejněno 28 prosince 2013 autorem FreePub

Ve čtvrtek podepsal Obama fiskální rozpočet na obranu na rok 2014.

Přestože se obě politické strany v Kongresu domluvily na úsporných škrtech životně důležitých služeb a výhod pro zaměstnance, tak americký vojensko-průmyslový komplex dostane další peníze.

Fiskální dohoda na rok 2014 vyčlení 526,8 miliard dolarů pro Pentagon a 80 miliard dolarů pro válku v Afghánistánu. Celkem půjde na obranu 607 miliard dolarů.

To je o téměř 30 miliard dolarů více, než bylo dohodnuto oběma politickými stranami, který byl rovněž podepsán Obamou ve čtvrtek.

Návrh zákona neobsahuje omezení restrikcí pro převoz vězňů z Guantanama do vazby v jiných zemích, zatímco zakazuje jejich převoz do Spojených státu, obhájci lidských práv to nazývají omezeným vítězstvím.

Průchod zákona přes zákon schvalující národní obranu (NDAA), který volá po dalších 30 miliardách dolarů prošel oběma komorami Kongresu a je známkou toho, že obranný jestřáb i nadále žije,“ řekl William Hartung, ředitel Arms & Security Project na Center for International Policy.

Doufáme, že prezident Obama využije rychle nových ustanovení NDAA a bude skutečně jednat o zákazu Guantanama,uvádí se v oficiálním prohlášení Center for Constitutional Rights, které posledních 11 let bojuje proti nezákonnému zadržování na Guantanamu.

Navzdory květnovému prohlášení Baracka Obamy o zákazu převozu vězňů do Jemenu nebyl o sedm měsíců později ani jeden z nich propuštěn,“ varuje prohlášení.

Zákon také zavádí omezenou ochranu pro oběti sexuálního násilí v americké armádě, ale stále udržuje pravomoci nad soudními spory v systému velení – o kterém oběti a jejich obhájci tvrdí, že je nedostatečný.

Kritici odsoudili NDAA jako vojenský reklamní materiál v době velkých potřeb.

Tento zákon je obrovským výdajovým programem pro válečné hospodářství a bez odůvodnění v době úsporných opatření a omezených bezpečnostních hrozeb,“ napsal D. S. Wright pro FiredogLake.

Výdajové priority Washingtonu jsou vzhůru nohama: pokračuje ve financování války v Afghánistánu, zatímco snižuje výdaje na lidské potřeby,“ řekl Robert Naiman, politický ředitel v Just Foreign Policy, v rozhovoru pro Common Dreams.

 

The Pentagon DCA 08 2010 9854

Překlad článku No austerity for military budget in 2014
www.presstv.ir/detail/2013/12/28/342444/no-austerity-for-military-budget-in-2014/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat