Rubriky | Svět

Policie a hackeři vás mohou tajně sledoval přes webkameru

Zveřejněno 22 prosince 2013 autorem FreePub

Bezpečnostní experti v USA zjistili, že se hackeři mohou dostat na dálku do kamer počítačů Apple.

Vědci z John Hopkins University publikovali studii s názvem iSeeYou: Disabling the MacBook Webcam Indicator LED, ve které varují, že vestavěné kamery ve starších verzích některých notebooků a stolních počítačů Apple mohou být na dálku zapnuty hackery, aniž by spustili varovné světélko (svítí, pokud kamera nahrává – pozn. překladatele).

Všudypřítomné LED světlo u webkamer je důležitým prvkem ochrany osobních údajů, který poskytuje vizuální kontrolu, zda je kamera zapnutá,“ píše ve studii profesor Stephen Checkoway a postgraduální student Matthew Brocker.

Byli však schopni vypnout LED světlo v počítačích MacBook a iMac stejným způsobem, jako hackeři a použili tak webkameru k fotografování a nahrávání videa na počítači oběti, aniž by si toho byla vědoma. Pomocí nástroje pro vzdálenou správu (Remote Adminsitration Tool, RAT) byli výzkumníci schopni převzít kontrolu nad počítačem připojeným k Internetu a pak přeprogramovali továrně nainstalovaný mikrořadič iSight, aby mohla být webkamera aktivována nezávisle na světelném ukazateli.

Apple se snažil, aby se LED světlo zapnulo vždy, když kamera pořizuje snímky,“ řekl Checkoway pro Washington Post. V pouhé 13-stránkové zprávě však nastínili způsob, jak tuto funkci obejít a v kombinaci se správným know-how by měl hacker, vyšetřovatel či kdokoli jiný tajný přístup a kontrolu nad počítačem cizího člověka.

To umožňuje nahrávání videa bez vizuální indikace pro uživatele,“ uvádí zpráva.

Již v červenci 2012 varovala americká FBI uživatele počítačů před možnostmi zneužití, jako je tato.

Webkamera je příležitost pro použití škodlivého softwaru s cílem ji ovládat,“ řekl agent kybernetické jednotky (Cyber Unit) spadající pod FBI Justin Vellese pro ABC News.

V té době Vellese varoval, že právě tento druh zneužití se brzy stane exponenciálně převládajícím. Jak se však ukázalo, účastnila se FBI celé roky hackovacích operací, které dělaly přesně to, co popsali ve své studii výzkumníci z John Hopkins University.

FBI byla roky schopna tajně aktivovat kameru počítače – bez spuštění světelného ukazatele – a používala tuto techniku především v případech terorismu nebo závažnějších trestných činů,“ uvedli minulý měsíc Crain Timber a Ellen Nakashima z Washington Post.

Čtyři měsíce předtím citoval Wall Street Journal nejmenovaného bývalého agenta kybernetické divize FBI, který připustil, že FBI „najímá lidi s hackerskými schopnostmi a kupuje nástroje, které jsou schopny dělat tyto věci.

Checkoway a Brocker prováděly své pokusy s modely Apple vyrobených před rokem 2008, ale říkají, že očekávají, že by podobné hackování mohlo fungovat i u některých novějších počítačů s webkamerami.

 

Překlad článku Webcams can be covertly compromised by cops and hackers
rt.com/usa/apple-mac-webcam-fbi-508/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat