Potvrzeno: Pesticid likviduje včelstva po celém světě

Zveřejněno 20 ledna 2013 autorem FreePub

Bez ohledu na způsob použití jsou neonikotinoidy vysoce toxické pro životně důležité opylovače rostlin.

Dvě nové studie publikované v časopise Science opět potvrdily to, co několik předchozích studií, včetně jedné sestavené americkým ministerstvem zemědělství (USDA), že za epidemii Colony Collapse Disorder (CCD) mezi včelími populacemi jsou z velké části zodpovědné neonikotinoidní insekticidy.

Vědci z Velké Británie a Francie nepochybně prokázali, že neonikotinoidní insekticidy, které se běžně používají na hlavní potravinářské plodiny, způsobují to, že včely ztrácí svou schopnost navigace ve svém prostředí. A jako výsledek se mnoho z nich ztratí a už se nikdy nevrátí do svého úlu, což vede k 85 procentnímu poklesu produkce včelích královen.

Při první studii, kterou vedl biolog Mickael Henry z INRA, francouzské výzkumné zemědělské agentury, výzkumný tým označkoval včely RFID čipy a dal některým z nich neonikotinoidní chemikálie. Zjistili, že ty, které byly vystaveny dvakrát těmto chemikáliím, se ztratily a zemřely mimo své úly.

Ve druhé studii David Goulson, včelí biolog ze skotské Univerzity ve Stirlingu, a jeho tým vystavil rozvíjející se včely ve svých úlech různým úrovním neonikotinoidů a nechali je vypustit na uzavřené pole. Po šesti týdnech bylo zjištěno, že včely vystavené neonikotinoidům dorostly do menší velikosti a také produkovaly o 85% méně královen.

„Úly mají roční cykly,“ vysvětlil Goulson. „Začínají s jednou královnou a během sezóny úl roste. Když není dostatečně velký, tak nemá zdroje pro chované královny. Francouzská studie ukazuje, že vystavení neonikotinoidům způsobuje, že včely hůře najdou své úly. To je mechanismus vedoucí k tomu, že úly rostou mnohem pomaleji.“

Tato zjištění nejsou neočekávaná – včely jsou hmyz a neonikotinoidy jsou určeny k hubení hmyzu. Bez ohledu na způsob použití jsou neonikotinoidy vysoce toxické pro životně důležité opylovače rostlin. USDA si je toho roky vědoma, ale nic nedělá.

„Včelí schopnost navigace je velmi důležitá,“ dodal Goulson. „Když opustí úl, tak letí kilometry daleko pro jídlo. Cokoliv jim jen trochu zhorší navigaci může být za těchto podmínek katastrofou.“

Překlad článku Confirmed: Common pesticide crashing honeybee populations around the world
naturalnews.com/035518_honey_bees_pesticides_science.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat