Vůdci rebelů jednostranně vyhlásili vznik stínové vlády ve východní Libyi.
Tato část země je bohatá na ropu a zároveň je vyhlášení stínové vlády dalším hřebíčkem do rakve centrální vlády v hlavním městě Tripolis.
Vyhlášení přišlo měsíce poté, co hnutí Barqa, které je podporováno některými rebely a místními kmenovými vůdci, vyhlásilo Kyrenaiku (v arabštině Barqa) ve východní části Libye za autonomní stát.
Abd-Rabbo al-Barassi, hlava samozvaného státu Barqa, uvedl, že cílem je oslabit autoritu ústřední vlády s tím, že Tripolis diskriminuje tuto východní polovinu země.
„Cílem regionální vlády je sdílení zdrojů lepším způsobem a ukončit centralizovaný systém orgánů v Tripolisu,“ řekl Barassi během tiskové konference ve městě Ajdabiya na severovýchodě země.
Odmítl obvinění, že se jeho hnutí snaží zmocnit ropných zdrojů v tomto regionu.
„Chceme jen podíl regionu Barqa podle ústavy z roku 1951, řekl“ Barassi s odkazem na ústavu, která vstoupila v platnost 7. října 1951, podle které byla země rozdělena na tři provincie – Tripolitanii, Kyrenaiku
a Fezzan. Kyrenaika zahrnuje východní polovinu Libye. Dodal, že vláda má 24 ministrů, ale nemá ministerstvo obrany a zahraničí.
Pokud video nefunguje, je ke stažení >> zde <<
Barassi uvedl, že má vláda pod svou správou provincie Benghází, Tobruk, Ajdabiya a Jebel Akhdar.
Od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 bojuje libyjská vláda s ozbrojenými povstalci, kteří bojovali proti silám věrným Kaddáfímu.
Libyjci povstali proti čtyřem desetiletím vlády Kaddáfího v únoru 2011 a v srpnu 2011 jej sesadili. Kaddáfí byl tentýž rok zabit 20. října.
Benghází bylo rodištěm povstání v roce 2011. Je do značné míry řízeno milicemi za nepřítomnosti jednotných libyjských bezpečnostních sil a vojenských složek.
Bývalí povstalci odmítají složit zbraně a to navzdory úsilí ústřední vlády zavést zákon a pořádek.

Částečný překlad článku Rebel leaders form shadow govt. in eastern Libya
www.presstv.ir/detail/2013/10/25/331139/rebels-form-shadow-govt-in-east-libya/