Rubriky | Afrika

Tags |

Povstalci vytvořili na východě Libye stínovou vládu [VIDEO]

Zveřejněno 02 listopadu 2013 autorem FreePub

Vůdci rebelů jednostranně vyhlásili vznik stínové vlády ve východní Libyi.

Tato část země je bohatá na ropu a zároveň je vyhlášení stínové vlády dalším hřebíčkem do rakve centrální vlády v hlavním městě Tripolis.

Vyhlášení přišlo měsíce poté, co hnutí Barqa, které je podporováno některými rebely a místními kmenovými vůdci, vyhlásilo Kyrenaiku (v arabštině Barqa) ve východní části Libye za autonomní stát.

Abd-Rabbo al-Barassi, hlava samozvaného státu Barqa, uvedl, že cílem je oslabit autoritu ústřední vlády s tím, že Tripolis diskriminuje tuto východní polovinu země.

„Cílem regionální vlády je sdílení zdrojů lepším způsobem a ukončit centralizovaný systém orgánů v Tripolisu,“ řekl Barassi během tiskové konference ve městě Ajdabiya na severovýchodě země.

Odmítl obvinění, že se jeho hnutí snaží zmocnit ropných zdrojů v tomto regionu.

„Chceme jen podíl regionu Barqa podle ústavy z roku 1951, řekl“ Barassi s odkazem na ústavu, která vstoupila v platnost 7. října 1951, podle které byla země rozdělena na tři provincie – Tripolitanii, Kyrenaiku
a Fezzan. Kyrenaika zahrnuje východní polovinu Libye. Dodal, že vláda má 24 ministrů, ale nemá ministerstvo obrany a zahraničí.


Pokud video nefunguje, je ke stažení >> zde <<

Barassi uvedl, že má vláda pod svou správou provincie Benghází, Tobruk, Ajdabiya a Jebel Akhdar.

Od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 bojuje libyjská vláda s ozbrojenými povstalci, kteří bojovali proti silám věrným Kaddáfímu.

Libyjci povstali proti čtyřem desetiletím vlády Kaddáfího v únoru 2011 a v srpnu 2011 jej sesadili. Kaddáfí byl tentýž rok zabit 20. října.

Benghází bylo rodištěm povstání v roce 2011. Je do značné míry řízeno milicemi za nepřítomnosti jednotných libyjských bezpečnostních sil a vojenských složek.

Bývalí povstalci odmítají složit zbraně a to navzdory úsilí ústřední vlády zavést zákon a pořádek.

Částečný překlad článku Rebel leaders form shadow govt. in eastern Libya
www.presstv.ir/detail/2013/10/25/331139/rebels-form-shadow-govt-in-east-libya/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat