Rubriky | Asie a Pacifik

Tags |

Přes 600 tisíc Syřanů má status uprchlíků

Zveřejněno 14 ledna 2013 autorem FreePub

Úřad Komisaře pro uprchlíky při OSN (UNHCR) říká, že v uplynulém měsíci Sýrii opustilo 100 000 lidí.

Celkový počet uprchlíků se tak vyšplhal na 600 tisíc.

Agentura OSN pro uprchlíky v pátek oznámila, že bylo celkem 612 134 Syřanů registrováno jako uprchlíci v zemích sousedících se Sýrií a v zemích severní Afriky.

Úřad UNHCR řekl, že je téměř 176 600 uprchlíků registrovaných v Jordánsku a syrsko-jordánské hranice každý den překročí 1 100 Syřanů.

Mluvčí UNHCR Adrian Edwards řekl: „Mnozí z uprchlíků, jak v táborech, tak mimo ně, čelí zvláště chladným a vlhkým podmínkám.“

„Mnozí z nich dorazili bosí a s mokrým oblečením od bláta a sněhu,“ dodal.

Mezitím zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států v Sýrii Lakhdar Brahimi provedl jednání v Ženevě s americkými a ruskými reprezentanty, během kterého opět zamítl všechna volání po vojenském řešení krize v Sýrii.

„Znovu jsme zdůraznili, že podle našeho názoru tu nebylo žádné vojenské řešení tohoto konfliktu,“ řekl v pátek Brahimi po setkání s americkým náměstkem ministra zahranič a s ruským náměstkem ministra zahraničí v evropském sídle OSN.

„Jsme si velmi hluboce vědomi utrpení syrského lidu, které trvá příliš dlouho. Zdůraznili jsme potřebu rychlého ukončení krveprolití, ničení a všech forem násilí v Sýrii,“ citovala ho agentura Associated Press.

Brahimi zopakoval svou podporu dohody hlavních mocností v Ženevě z června 2012, která požaduje vytvoření nového vládnoucího orgánu pro Sýrii, který by „vykonával veškeré exekutivní pravomoci“ během přechodného období.

Sýrie zažívá nepokoje od března 2011. Mnoho lidí, včetně velkého množství bezpečnostních pracovníků, bylo zabito při násilnostech.

Syrská vláda tvrdí, že je tento chaos řízen ze zahraničí a objevují se zprávy o velkém počtu militantů cizí státní příslušnosti bojujících proti syrské vládě.

Několik mezinárodních organizací pro lidská práva tvrdí, že se zahraničím podporovaní bojovníci dopustili válečných zločinů.

Překlad článku Over 600,000 Syrians are now registered as refugees: UNHCR
presstv.ir/detail/2013/01/12/283066/600000-syrians-are-now-refugees

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat