Rubriky | Svět

Směrem k Zemi letí erupce ze Slunce

Zveřejněno 21 srpna 2013 autorem FreePub

Na Slunci se rozpoutala v úterý ráno silná bouře, vyslala obrovský oblak přehřátých částic směrem k Zemi.

Ke sluneční erupci známé jako výron koronální hmoty (CME) došlo v 04:24 EDT (08:24 GMT) v úterý, vytryskla miliardy tun solárních částic směrem k Zemi šokující rychlostí 3 300 000 km/h.

„Experimentální výzkumné modely NASA založené na pozorování sond Solar Terrestrial Relations Observatory ukazují, že CME opustila Slunce při rychlosti kolem 917 kilometrů za sekundu, což je poměrně typická rychlost pro CME,“ napsala NASA. Dvojice sond Stereo a sonda SOHO zachytily fotografie sluneční bouře ve vesmíru.

Částicím CME katapultovaným směrem k Zemi obvykle trvá dva až tři dny, než se k nám dostanou, mohou poté vyvolat geomagnetické bouře, které můžou narušit rádiovou komunikaci, GPS signály a energetické sítě.

Nicméně se nezdá, že by měl úterní výbuch příliš velký rušivý potenciál.


>> NASA: NASA Spacecraft Capture an Earth Directed Coronal Mass Ejection
>> Current Solar Data (from NOAA)
>> NASA: Během tří až čtyř měsíců dojde k přepólování Slunce!
>> Objekt známý jako “Nibiru” neexistuje?

„V minulosti geomagnetické bouře způsobené CME této síly byly většinou mírné,“ píše NASA.

CME, které zasáhnou Zemi, můžou způsobit polární záře. Ve skutečnosti můžou být dnes lepší podmínky pro pozorování polárních září díky CME, která vypukla v sobotu 17. srpna.

Odborníci tvrdí, že mrak z CME nezasáhne přímo Zemi, ale naše planeta pravděpodobně prolétne oblastí bezprostředně po průletu částic CME.

„To by mohlo vyvolat polární geomagnetické bouře, když nás CME nezasáhne přímo,“ oznámily včera webové stránky SpaceWeather.com. „Pozorovatelé ve vysokých zeměpisných šířkách by si měli dávat pozor na polární záře od 20. do 21. srpna.“

Slunce dosahuje maxima své aktivity při svém současném 11-letem cyklu, který je známý jako 24. sluneční cyklus. 24. sluneční cyklus bude pravděpodobně nejslabší za posledních 100 let, říkají vědci, s relativně slabými slunečními erupcemi, CME a dalšími velkými akcemi kosmického počasí.


Obrázek je pouze ilustrační.

Překlad článku Sun Fires Solar Storm Directly at Earth
www.space.com/22444-sun-solar-storm-earth-northern-lights.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat