Problémový KRNAP

Zveřejněno 07 listopadu 2013 autorem FreePub


Na území přírodní památky Sklenařovice byly umístěny informační tabule o hospodaření v dané památce. Na tabulích stálo, že nepůvodní rostliny nemají na místě šanci. Pokud se však člověk vedle tabulí postavil a rozhlídl se, objevil několik míst s taxony, co tomuto propagandistickému kroku neodpovídají. Na protější straně asi o 40 m výše proti proudu potoka roste invazní netykavka žláznatá s velkými růžovými květy. Jen těžko pochopit, že by se dala přehlídnout, když dorůstá výška až metr a půl.

Pokud pokračujeme dále je celé údolí plné okrasného pámelníku bílého, který s neúměrně šíří a nakonec dojdeme k nově opravenému mostu u památníku, na jehož druhém konci se rozprostírá louka s mnoha potoky. Okolí potoků je plné invazní křídlatky. Všude se mluví o tom, jak se s těmito rostlinami bojuje, ale v KRNAPu to evidentně není pravda. Velikou ostudou jest, že na jejich nepřítomnost se za naše daně staví cedule a sama cedule je ponořená do hustého kopřiviště. Je sice pravda, že se některá stanoviště dají označit za ruderální, ale to stejně není omluva mystifikace, kterou na návštěvníky východních Krkonoš působí správa přírodní památky (KRNAP).

Krkonošský národní park zaštítil projekt dotací na obnovu luk v oblasti a každý se o tyto dotace muže ucházet. Jeden člověk však ne, jedná se o hospodáře, který ve Sklenařovicích již mnoho let hospodaří a jeho louky jsou v dobré kondici bez jakýchkoli plevelů. Stanovisko KRNAPu, které bohužel není v písemné podobě znělo, že má luka v pořádku a nepotřebuje dotace. Je tedy k zamyšlení jestli za skvěle odvedenou práci a dobré hospodaření nedávat dotace a na zničené louky, na kterých se stejně neúměrně pase dobytek ano.

KRNAP dal na pastvu dobytka takové podmínky, že je možno pást vždy v úsecích a ne jinak. To má za výsledem sežrání veškeré vegetace až na hlínu a to co vyroste potom se jednoduše rozmočuje. Většinou jediné co roste na loukách během léta a podzimu jsou kopřivy.

Argument, že je údolí v pořádku a rostou v něm orchideje je také malinko scestný, na dané lokalitě působím již 6 let a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že orchidejí výrazně ubylo. Bohužel pro to nejsou k dispozici žádná data z fytocenologických snímků a ani mapování, která by toto potvrdila a tak je mi jasné, že se z tohoto názoru od KRNAPu udělá jen fáma. Ale je jen na Vás jak si tyto fakta přeberete a prosím Vás také, aby jste krásy naší země nenechali zničit.

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat