Rubriky | Svět

Prohlášení Edward Snowdena na obranu lidských práv na Moskevském letišti Šeremetěvo

Zveřejněno 15 července 2013 autorem FreePub

Pátek 12. července 15:00 UTC.

Edward Joseph Snowden vydal prohlášení směrem k lidskoprávním organizacím a jednotlivcům. Setkání trvalo 45 minut. Mezi organizace pro lidská práva, která měli možnost se dodatečně Snowdena zeptat, patří Amnesty International a Human Rights Watch.

Zástupce organizace Human Rights Watch využil této příležitosti a řekl Snowdenovi, že na cestě na letiště dostal hovor od amerického velvyslance v Rusku, který ho požádal, aby sdělil Snowdenovi, že americká vláda nekategorizuje Snowdena jako informátora a že porušil zákony Spojených států. To dokazuje pronásledování Snowdena vládou Spojených států a to, že by mělo být vyhověno jeho právu vyhledávat a přijímat azyl.

Přepis prohlášení Edwarda Josepha Snowdena v 17:00 moskevského času v pátek 12. 7. 2013:

>> Amnesty International: Amnesty International meets US whistleblower Edward Snowden
>> Human Rights Watch: No Ordinary Day in Moscow
>> Většina Američanů si myslí, že se Snowden zachoval správně

Ahoj. Jmenuji se Ed Snowden. Před více než měsícem jsem měl rodinu, domov v ráji a žil jsem ve velkém pohodlí. Také jsem měl možnost bez jakéhokoliv rozkazu vyhledávat, zabavovat a číst vaši komunikaci. Komunikaci kohokoliv kdykoliv. To je síla měnící osudy lidí.

Je to také závažné porušení zákona. 4. a 5. dodatku ústavy mé země, článku 12 Všeobecné deklarace lidských práv a četných stanov a smluv zakazujících takové systémy masivního a všudypřítomného sledování. Zatímco americká ústava označuje tyto programy za protiprávní, tak moje vláda tvrdí, že tajné soudní rozhodnutí, které nemůže svět vidět, nějak legalizovalo tuto ilegální záležitost. Tyto rozsudky jednoduše poškozují nejzákladnější pojem spravedlnosti – že musí být vidět a být vykonávána. Nemorálnost se nestane morální pomocí tajného zákona.

Věřím v zásadu vyhlášenou v Norimberku v roce 1945: „Občané mají mezinárodní povinnosti, které přesahují národní závazky poslušnosti. Jednotliví občané mají tedy povinnost porušit vnitrostátní právní předpisy, aby se zabránilo zločinům proti míru a lidskosti.“

Proto jsem udělal to, v co jsem věřil a začal jsem kampaň k nápravě těchto provinění. Nesnažil jsem se sám sebe obohatit. Nechtěl jsem prodávat tajemství Spojených států. Nechtěl jsem být partnerem libovolné zahraniční vlády k zajištění své bezpečnosti. Místo toho jsem dal veřejnosti to, co jsem věděl, to co se týká nás všech a může být o tom diskutováno kýmkoliv z nás a můžeme se dožadovat spravedlnosti.

Morální rozhodnutí sdělit veřejnosti informace o špehování, které se týká nás všech, nebylo zadarmo, ale je to správná věc a já toho nelituji.


zdroj obrázku: http://wlcentral.org/node/2849

Od té doby se vláda a špionážní služby USA snaží ze mě udělat příklad, varovat ostatní, kteří by chtěli mluvit jako já. Jsem bez státní příslušnosti a pronásledován pro svůj čin politického vyjádření. Vláda Spojených států požadovala po Hong Kongu, aby mě vrátil mimo rámec svých předpisů, v přímém rozporu se zásadou non-refoulement – práva národů.

Hrozili zemím sankcemi, pokud by stály za mými lidskými právy a azylovým systémem OSN. Dokonce učinili bezprecedentní krok, když donutili vojenského spojence přistát s prezidentským letadlem při hledání politického uprchlíka. Tyto nebezpečné eskalace představují hrozbu nejen pro důstojnost Latinské Ameriky, ale i pro základní lidská práva každého člověka, každého národa, aby mohl žít bez pronásledování a hledání útočiště a mohl použít azyl.

Tváří v tvář historicky nepřiměřené agresi země po celém světě mi nabízejí podporu a azyl. Tyto národy, včetně Ruska, Venezuely, Bolívie, Nikaragui a Ekvádoru, mají mou vděčnost a úctu za to, že se jako první postavili proti porušování lidských práv prováděným silnějším na bezbranných. Tím, že odmítly ohrozit své principy tváří v tvář zastrašování si vysloužily respekt ve světě. Mým záměrem je cestovat do každé z těchto zemí, abych rozšířil své osobní poděkování jejich lidem a vůdcům.

Dnes jsem oznámil svůj formální souhlas se všemi nabídkami podpory nebo azylu. Díky udělení azylu venezuelským prezidentem Madurem je můj stav azylanta nyní oficiální a žádný stát nemůže omezit nebo narušit mé právo o azyl. Jak jsme již viděli, některé vlády v západní Evropě a Severní Americe prokázaly ochotu jednat mimo zákon a toto chování přetrvává dodnes. Tato nezákonná hrozba mi znemožňuje cestovat do Latinské Ameriky a užít udělený azyl v souladu s našimi společnými právy.

Tato ochota mocných států jednat mimo právo představuje hrozbu pro všechny z nás a nesmí jí být povoleno, aby uspěla. Proto vás žádám o pomoc při žádosti o záruky bezpečného průchodu z příslušných zemí při zajišťování mé cesty do Latinské Ameriky, stejně tak jako při žádání o azyl v Rusku, dokud tyto státy nepřistoupí k právu a mé legální cestování nebude povoleno. Předložím svou žádost dnes Rusku a doufám, že jej příznivě přijme.

Máte-li nějaké otázky, odpovím na ně, pokud budu moct.

Děkuji.

>> Microsoft dával NSA přístup k šifrovaným zprávám
>> Rusko: Snowden přijal azyl ve Venezuele
>> Snowdenovi hrozí smrt ze strany amerických sil

Překlad článku Statement by Edward Snowden to human rights groups at Moscow’s Sheremetyevo airport
wikileaks.org/Statement-by-Edward-Snowden-to.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat