Rubriky | Ameriky, Evropa

Prohlášení Edwarda Snowdena v Moskvě

Zveřejněno 03 července 2013 autorem FreePub

Pondělí 1. července 2013.

Před týdnem jsem opustil Hong Kong poté, co vyšlo najevo, že jsou moje svoboda a bezpečnost ohroženy kvůli odhalení pravdy. Moji pokračující svobodu dlužím díky snahám novým i starým přátelům, rodině a jiným, se kterými jsem se nikdy nesetkal a pravděpodobně nikdy nesetkám. Věřil jsem jim svým životem a oni mi to vrátili důvěrou a vírou ve mne, za to budu navždy vděčný.

Ve čtvrtek prezident Obama prohlásil před celým světem, že nedovolí žádné diplomatické „kroužení okolo a řešení“ v mém případě. Ale nyní se uvádí, že poté, co slíbil, že tak neučiní, prezident nařídil vicepresidentovi tlačit na vůdce národů, u kterých žádám o ochranu, aby odmítli mé prosby o azyl.

>> Snowden: Můžu uveřejňovat informace, které slouží veřejnému zájmu
>> Američané plánují demonstraci proti vládním špionážním programům

Tento druh podvodu od světového lídra není spravedlnost ani trest vyhnanstvím. Jde o staré a zlé nástroje politické agrese. Jejich účelem je vystrašit – ne mě, ale ty, kteří přijdou po mně.

Po celá desetiletí byly Spojené státy americké nejsilnějším obráncem lidských práv při žádání o azyl. Je smutné, že je toto právo, které je ve 14. článku Všeobecné deklarace lidských práv, odmítáno současnou vládou mé země. Obamova administrativa nyní přijala strategii využívání občanství jako zbraně.

Přestože nejsem za nic odsouzen, jednostranně zrušili můj pas, takže jsem osoba bez státní příslušnosti. Bez jakéhokoli soudního příkazu se mě administrativa snaží zastavit při výkonu základního práva. Práva, které patří každému. Právo žádat o azyl.

Nakonec se Obamova administrativa nebojí informátorů, jako jsem já, Bradley Manning nebo Thomas Drake. Jsme bez státní příslušnosti, uvězněni a bezmocní. Ne, Obamova administrativa se takových lidí nebojí. Bojí se informované a rozzlobené veřejnosti požadující ústavní vládu, jak je slíbeno – a tak by to mělo být.

Jsem nezlomný v mém přesvědčení a ohromen úsilím tolika lidí.

Edward Joseph Snowden

Pondělí 1. července 2013.

Překlad článku Statement from Edward Snowden in Moscow
wikileaks.org/Statement-from-Edward-Snowden-in.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat