Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Protest veřejnosti zrušil bezpilotní letouny v Seattlu

Zveřejněno 10 března 2013 autorem FreePub

Starosta Seattlu nařídil policii vzdát se plánu na použití dronů po protestu obyvatel.

Starosta Mike McGinn řekl, že policejní oddělení nebude používat dva malé bezpilotní letouny získané prostřednictvím federálního grantu. Řekl, že se tyto bezpilotní letouny vrátily k výrobci.

„Dnes jsem mluvil s policejním šéfem v Seattlu Johnem Diazem a dohodli jsme se, že nastal čas ukončit program bezpilotních letounů, aby se policie v Seattlu mohla zaměřit na své zdroje pro veřejnou bezpečnost a komunitní stavební práce, které jsou v oddělení prioritou,“ prohlásil starosta v krátkém prohlášení.

Rozhodnutí přišlo v době, kdy debata o dronech vřela po celé zemi. Zákonodárci se v nejméně 11 státech dívali na plány omezení používání bezpilotních letounů nad svým územím kvůli tomu, že by tyto prostředky mohly být zneužity ke špehování Američanů.

Policejní oddělení v Seattlu již dříve uvedlo, že by používalo drony k poskytování pohledu na velké scény zločinu, vážné nehody, katastrofy, záchranné a pátrací operace.

Program schytal silnou kritiku od obyvatel na zasedání městské rady, která zvažovala vyhlášku, která by dala policii pravomoc používat bezpilotní letouny.

Navrhované opatření by umožnilo využití dronů pro sběr dat, ale s vyloučením jejich používání na sledování „shromáždění lidí“. Drony by nenesly žádné zbraně, ale návrh by umožnil policii používat software pro automatické rozpoznávání obličejů.

Policie nakoupila dva bezpilotní letouny Draganflyer X6, které mají šířku 90 cm, délku 85 cm. Drony jsou schopné létat uvnitř budov a nést kameru, uvádí firma na svých webových stránkách.

Oddělení ještě nezačalo používat drony, i když dostalo souhlas od Federal Aviation Administraton.

Jedním z klíčových odpůrců tohoto programu byla pobočka American Civil Liberties Union (ACLU) ve Washingtonu, která argumentovala, že drony byly získány bez účasti veřejnosti nebo diskuze.

„Jsme potěšeni krokem starosty,“ řekl mluvčí ACLU Doung Honig. „Drony by daly policii bezprecedentní schopnosti sledování a zásahu do soukromí lidí v Seattlu…a nikdy nebylo řečeno, že by je Seattle potřeboval pro veřejnou bezpečnost.“ ACLU by ráda viděla legislativu, která by „velmi přísně omezila“ používání dronů policií, řekl Honig.

Částečný překlad článku Public Protest Stops Drone Program in Seattle
october2011.org/blogs/kevin-zeese/public-protest-stops-drone-program-seattle

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat