Protesty proti Monsantu se budou konat ve 36 zemích

Zveřejněno 13 května 2013 autorem FreePub

Tento měsíc se konají protesty proti biotechnologické společnosti Monsanto.

Protesty jsou naplánované na šesti kontinentech v desítkách zemí po celém světě.

Uprostřed rostoucích obav ze společnosti Monsanto a jejího vlivu na zemědělství plánují aktivisté shromáždění ke konci tohoto měsíce v celkem 36 zemích.

Čtěte také:
[Pochod proti Monsantu na Slovensku]
– Další články na toto téma naleznete na našem webu pod tagy [Monsanto] a [GMO]

Monsanto, titán biotechnologického průmyslu, se dostal pod útok ekologů, zemědělců, ale i běžných spotřebitelů kvůli chování této společnosti v oblasti geneticky modifikovaných organismů a geneticky modifikovaných potravin. Navzdor výzkumům o vlivu geneticky modifikovaných plodin lobovalo Monsanto ve Washingtonu a po celém světě, aby mohla pokračovat ve výrobě laboratorně vyrobených potravin bez ohledu na to, co druzí požadují.

V březnu prošel americkým kongresem tzv. „Monsanto Protection Act,“ [text zákona] ten umožňuje Monsantu a dalším, kteří používají GMO, pěstování a prodeji geneticky pozměněných produktů, aniž by museli mít federální povolení.

„Toto ustanovení zbaví federální soudy autority k zastavení prodeje a výsadby nelegálních a potenciálně nebezpečných GE plodin, zatímco americké ministerstvo zemědělství (USDA) zhodnocuje tato potenciální nebezpečí,“ napsaly desítky potravinářských podniků a maloobchodníku předtím, než byl zákon schválen.

„Tady v Americe nemáte právo vědět, zda jíte geneticky modifikované organismy,“ říká ve videu hudební umělec Dave Matthews.

Ale i když hnutí proti Monsantu narůstá na intenzitě, samotná společnost nadále vytváří rekordní zisky. V dubnu společnost oznámila nárůst čistého zisku o 22% a zástupci firmy uvedli, že očekávají, že bude tento trend pokračovat.

Začátkem tohoto roku uvedl generální ředitel společnosti Hugh Grant pro Wall Street Journal, že i přes mezinárodní odpor nebyl nikdo schopen propojit společnost s konkrétními zdravotními riziky způsobenými jejími produkty.

„Jde o nejtestovanější potravinářské výrobky na světě. Evropa vytvořila svůj vlastní Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který nyní stojí 300 milionů eur, a ta zjistila, že jsou tyto technologie bezpečné,“ řekl v lednu Grant. „Francie zjistila, že není problém z hlediska bezpečnosti kukuřice, kterou jsme tam poslali. Je vždy kolem toho hodně hluku a politických nepokojů. Když je odstraníte a dostanete se k vědě, tak je věda velmi silná ohledně těchto technologií.“

I přes tato tvrzení budou akce proti Monsantu pokračovat.

Čtěte také:
[Pochod proti Monsantu na Slovensku]
– Další články na toto téma naleznete na našem webu pod tagy [Monsanto] a [GMO]

Překlad článku Monsanto protests scheduled in 36 countries
rt.com/usa/monsanto-march-protests-world-069

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat