Rubriky | Evropa

Protivládní demonstrace v Bulharsku

Zveřejněno 20 února 2013 autorem FreePub

Několik tisíc lidí vyšlo do ulic v Bulharsku na protest proti pravicové vládě premiéra Bojka Borisova.

V pondělí večer 1500 až 2000 demonstrantů pochodovalo k budově parlamentu v hlavním městě Sofie, křičeli slova jako „mafie“, „vzdejte se“ a „odpad“. Demonstranti se střetli s pořádkovou policií umístěnou před parlamentem, házeli kamení na budovu a rozbili několik oken, informovala agentura AFP.

Bulharská ministerstvo vnitra uvedené čtyři demonstranti při rvačce zadrželo.

„Už nejde jen o vysoké ceny za elektřinu. Pryč s politikou této vlády,“ řekla nezaměstnaná 42-letá stavební inženýrka na demonstraci. „Djankov je pryč, teď je na řadě Bojko,“ dodala žena.

V pondělí byl bulharský nepopulární ministr financí Simeon Djankov odvolán z funkce po protestech kvůli vysokým účtům za elektřinu, které spustily protivládní demonstrace.

„Žili jsme v komunismu a pamatujeme si kult osobnosti diktátora Todora Zhivkova. Ale nyní ho předčí Bojko – Bojko k obědu, Bojko ke snídani, Bojko k večeři, mezitím lidé nemají co jíst. Máme toho dost,“ řekl další demonstrant.

Přes 2000 lidí se shromáždilo v černomořském městě Varna, několik tisíc dalších demonstrantů se účastnilo pochodu v nejméně devíti dalších městech.

Podle nedávného průzkumu Gallupova ústavu, pět měsíců před volbami, popularita bulharského premiéra klesla v důsledku nárůstu chudoby a korupce a bujícího zvýhodňování ve vládě.

Překlad článku Anti-government demos rock Bulgaria
presstv.ir/detail/2013/02/19/289684/antigovt-demos-rock-bulgaria

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat