Putin: Závidím Obamovi, může špehovat ostatní a projde mu to

Zveřejněno 20 prosince 2013 autorem FreePub

Závidím Obamovi, protože může špehovat své spojence bez jakýchkoliv následků, řekl Putin.

Během každoročního zasedání s novináři Putin chválil akce Edwarda Snowdena s tím, že pracuje pro „vznešenou věc.“ Ve stejné době, kdy uznal důležitost špionážních programů v boji proti globálnímu terorismu, ale řekl, že NSA potřebuje pokyny pro omezení svých pravomocí.

„Nejde o nic, kvůli čemu bychom měli být naštvaní nebo hrdí, špionáž vždy byla a je jednou z nejstarších profesí,“ řekl Putin.

Odvolával se na obrovské množství metadata, které o amerických občanech NSA shromažďovala. Putin řekl, že je nemožné probrat se všemi těmito informacemi. Je „k ničemu“ dívat se na analýzy špionážních agentur, protože jde o názory analytiků a ne fakta a to může být zavádějící.

„Musíte znát lidi, kteří to analyzují, já je znám, dělal jsem to,“ řekl Putin a narážel tím na svou bývalou kariéru agenta KGB.

Ruský prezident popsal Snowdena jako „zvědavý charakter“ a řekl, že není jasné, proč se bývalý kontraktor CIA rozhodl vynášet informace o mezinárodních špionážních programech NSA.

Putin uvedl, že Rusko se Snowdenem nepracuje a neobdrželo od něj žádné tajné dokumenty. Snowdenovi bylo povoleno pobývat v Rusku pod podmínkou, že se nebude „zapojovat do protiamerické propagandy.“

Snowden uprchl do Ruska v červnu z Hong Kongu po úniku utajovaných informací o špionážních aktivitách Washingtonu. Dodal tyto dokumenty mezinárodním sdělovacím prostředkům, které je publikovaly v článcích o špionážních aktivitách NSA.

Odhalení vyvolala masivní diplomatické protiakce a vedl k negativnímu vlivu na zahraniční politiku Obamovy administrativy. Evropa reagovala zlostně poté, co bylo zjištěno, že NSA špehovala vysoce postavené politické osoby, včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody a vnitřní záležitosti se ve středu sešel a diskutoval o tom, jaká opatření by měla Evropská unie podniknout po těchto odhaleních. Glenn Greenwald, bývalý novinář Guardianu známý publikováním informací od Snowdena, svědčil na této schůzi. Greenwald prohlašoval,že aktivity NSA nemají nic společného s bojem proti terorismu a místo toho jsou namířeny na eliminaci soukromí po celém světě.

„Spousta této špionáže nemá nic společného s terorismem a národní bezpečností. Je to záminka. Je to o diplomatické manipulaci a ekonomických výhodách,“ řekl.

V návaznosti na špionážní skandál Washington bránil NSA s tím, že její práce zmařila přes 50 teroristických spiknutí v USA a EU.

 

Překlad článku Putin: I envy Obama, because he can spy and get away with it
rt.com/news/putin-snowden-press-conference-487/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat