Radiace ve Fukušimě dosahuje úrovně z roku 2011

Zveřejněno 28 července 2013 autorem FreePub

Alarmující úrovně radiace jsou srovnatelné s těmi bezprostředně po katastrofě.

Podle sobotního prohlášení firmy Tokyo Electric Power Company (TEPCO) obsahuje testovaná voda 2,35 becquerelů cesia na litr, a radioaktivní voda nyní prosakuje do moře. Výsledky byly také patrné ze vzorků odebraných v okruhu 50 metrů kolem elektrárny.

Specialisté firmy TEPCO se snažili vyřešit tento problém prosakování do spodních vod, který trvá od roku 2011. Nicméně na rozdíl od tehdejší doby nemohou říct, co je zdrojem nově nalezené radioaktivity. Aktuální vysvětlení je takové, že radioaktivní voda byla ponechána v podzemní jámě zhruba před dvěma roky a nyní prosakuje do podzemní vody a následně do moře.

Současné vyšetřování začalo v květnu, kdy odborníci zaregistrovali 17-násobný nárůst úrovně radiace ve srovnání s prosincem 2012. Ihned následovaly další testy.

V červenci vědci zjistili vysoké úrovně tritia, o 20% vyšší než dva měsíce předtím. Na začátku měsíce se také zvýšily úrovně cesia, ze dne na den o 22%. Zákonný limit je 90 becquerelů na litr, ale naměřené hodnoty dosáhly zhruba 22 000 becquerelů na litr.

10. července vědci varovali před možnou kontaminací moře, ačkoli v té době neměli žádné důkazy.

V pondělí TEPCO zjistilo, že hodnoty radiace stoupaly a klesaly spolu s přílivem. To je přivedlo k nejnovější teorii – že se zbytky vody v příkopu z roku 2011 mísí s podzemní vodou, která teče přímo do Tichého oceánu.

Překlad článku Fukushima radiation levels as high as 2011
www.rt.com/news/japan-fukushima-radiation-levels-689

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.