Rubriky | Evropa

Řecká armáda se připravuje na masové represe

Zveřejněno 08 března 2013 autorem FreePub

Řecké ozbrojené síly se připravují na vypuknutí násilných nepokojů.

Bývalý vysoce postavený řecký diplomat Leonidas Chrysanthopoulos řekl britským novinám New Statesman, že se konaly diskuze mezi řeckými politiky a ozbrojenými silami ohledně vojenské odpovědi na to, co Chrysanthopoulos popsal jako „výbuch sociálních nepokojů,“ který brzy propukne. Chrysanthopoulos řekl, že nepokoje propuknou během následujících měsíců: „Uvidíme další zvýšení ozbrojených akcí. Demonstrace budou krvavé.“

Bez uvedení podrobností řekl: „Existují kontakty některých politiků s armádními silami, aby bylo zaručeno, že v případě velkých sociálních nepokojů armáda nezasáhne.“

Toto tvrzení bylo spíše pro uklidnění veřejnosti. I kdyby taková žádost byla podána, nějaké tak by nějaké záruky řecké armády byly bezcenné vzhledem k nedávné historii země, ve které se „režim plukovníků“ chopil moci po vojenském převratu v roce 1967 a jejich vláda trvala až do roku 1974. Od počátků masových úsporných opatření v Řecku od roku 2010 se objevují neustálé zvěsti o státním převratu.

Nejvýznamnějším aspektem rozhovoru Chrysanthopoulose je odhalení diskusí mezi politiky a armádou o tom, jak reagovat na hrozbu sociální revoluce.

Řecké vládnoucí kruhy pracují s předpokladem, že jsou povstalecké boje nevyhnutelné z důvodu nesnesitelné míry utrpení, které trápí dělnickou třídu. Během čtyř let úroveň řecké dělnické třídy klesla na úroveň, která tu nebyla od nacistické okupace během druhé světové války.

Brutální chudoba je faktem pro miliony lidí. Jedním z hlavních aspektů útoků na životní úroveň je odstranění dodávek pro zdravotnictví. Přes 50 farmaceutických konglomerátů zastavilo nebo hodně snížilo dodávky do Řecka s odkazem na obavy o své zisky. Nebezpečný nedostatek stovek základních léků vede k chaotickým scénám pacientů, kteří přebíhají z jedné lékárny do druhé při hledání důležitých léků, zatímco veřejné nemocnice postrádají dostatečné zásoby léků k výdeji.

Takové jednání se neomezuje jen na velké farmaceutické společnosti. vyšlo najevo, že švýcarský Červený kříž, nezisková organizace, sníží počet krevních balíčků dárců krve dodávaných do Řecka. Má totiž obavy, že by neobdržel plnou úhradu předchozích přídělů a oznámil, že začátkem roku 2015 bude počet krevních balíčků posílaných do Řecka snížen o polovinu.

Výsledkem úsporné politiky, kterou vyžaduje tzv. trojka (Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská unie) je ohromujících 4,65 milionů lidí nezaměstnaných nebo ekonomický neaktivních. Počet domácností, kde nikdo nepracuje dosahuje 450 000.

Zpráva řecké centrální banky uvádí, že v roce 2012 žilo 23% lidí pod hranicí chudoby ve srovnání s 16% v roce 2011. Zmínila i exponenciální nárůst dětské chudoby. V období 2010 až 2012 se průměrná mzda snížila o 20,6%.

Překlad článku Greek military prepares for mass repression
wsws.org/en/articles/2013/03/02/gree-m02.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat