Rubriky | Evropa

Putin pošle příští rok vojenské síly na Arktidu

Zveřejněno 23 prosince 2013 autorem FreePub

Rusko vytvoří v roce 2014 vojenské síly na Arktidě s cílem zajistit vojenskou bezpečnost a ochranu národních zájmů.

Rusko se vrací do Arktidy a „zintenzivní rozvoj tohoto perspektivního regionu,“ takže je potřeba „mít všechny páky na ochranu své bezpečnosti a národních zájmů,“ řekl Putin na rozšířeném zasedání rady ministerstva obrany.

Putin nařídil ministerstvu příští rok dokončit tvorbu nových vojenských jednotek a infrastruktury v Arktidě.

Rád bych věnoval zvláštní pozornost rozmístění infrastruktury a vojenských jednotek v Arktidě,“ řekl ruský prezident v televizním vystoupení.

Rusko obnovuje své vojenské základny na souostroví Novosibirsk (Nové sibiřské ostrovy), které byly armádou opuštěny v roce 1993 po rozpadu Sovětského svazu. Ostrovy „mají klíčový význam pro kontrolu situace v celé arktické oblasti,“ řekl Putin.

V letošním roce Rusko také začalo obnovovat svá arktická letiště, včetně toho s názvem Temp na ostrově Kotelny poblíž města Norilsk. Dále reorganizuje městská zařízení v Tiksi, Naryan-Maru a Anadyru.

Země bude pokračovat v oživování dalších ruských letišť a přístavních doků na Nových sibiřských ostrovech a na souostroví Franze Josefa, uvedl ministr obrany Sergej Šojgu.

Existují plány pro rok 2014 na vytvoření skupiny vojsk a sil k zajištění vojenské bezpečnosti a ochrany národních zájmu Ruské federace v Arktidě,“ potvrdil Šojgu.

Navíc ruský senátor a známý polárník Artur Chilingarov navrhl oživení Polární komise Akademie věd – tato výzkumná instituce existovala až do roku 1936.

Již v září Rusko oznámilo, že obnovovalo svou trvalou vojenskou přítomnost v Arktidě. Při symbolické akci vyslala 10 válečných lodí a ledoborců s jaderným pohonem podél Severomořské trasy. Jde o lodní trasu mezi Atlantikem a Tichým oceánem, která je řízena z ruského přístavu Mumansk podél Sibiře a Dálného východu.

V posledních letech se závod o Arktidu zintenzivnil, Rusko opakovaně uvedlo, že udrží v regionu svou pozici jak kvůli bezpečnosti, tak kvůli ekonomickým důvodů, a také kvůli zachování své národní integrity.

Podle Úmluvy OSN o mořském právu je ekonomická zóna patřící státu omezena na 200 námořních mil od pobřeží. Tento prostor může být prodloužen pouze tehdy, pokud jsou důkazy o tom, že je kontinentální šelf geologickým rozšířením daného státu.

 

Částečný překlad článku Putin orders Arctic military build-up in 2014
rt.com/news/arctic-russia-military-putin-000/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat