Rusko žádá EU, aby přijala opatření proti kontroverznímu programu CIA

Zveřejněno 13 prosince 2013 autorem FreePub

Celkem 25 evropských zemí se zúčastnilo tohoto programu.

Rusko vyzvalo své evropské kolegy, aby podnikli opatření proti bezpráví programu CIA s názvem Extraordinary Rendition Program, na Fóru o lidských právech to v Brazílii řekl Konstantin Dolgov, zvláštní zástupce ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva, demokracii a právní stát. Text projevu byl zveřejněn v pátek na internetových stránkách ruského ministerstva zahraničí.

Problémem tohoto ostudného programu CIA je tajné zadržování, přeprava a uvěznění v tajných věznicích osob podezřelých z terorismu, celkem 25 evropských zemí se zúčastnilo tohoto programu.“ prohlásil. „Ve výsledku tak docházelo k bezprecedentnímu porušování lidských práv, zejména nezákonné zadržování a mučení a utrpení nevinných lidí.

Dolgov v této souvislosti vyzval evropské kolegy, „aby aktivněji řešili tento problém a otočili tak temnou stránku dějin.“ Poznamenal pozitivní úlohu Evropského soudu pro lidská práva (ECHR), který začal v prosinci 2012 vrhat světlo na toto porušování zákona.

Naléhavě žádáme ECHR, aby nadále odhaloval bezpráví tohoto programu CIA,“ řekl komisař pro lidská práva ministerstva zahraničí. „Spoléháme na získání odpovídající asistence v této otázce od dotčených evropských států.“ Podle něj Štrasburský soud vyšetřuje v současné době související odvolání proti Polsku.

Ruská federace je důsledně proti politizaci a používání dvojího metru v oblasti lidských práv,“ řekl Dolgov. „Jsme přesvědčeni, že problémy, které v této oblasti existují, vyžadují kolektivní řešení a aktivní spolupráci.

 

Překlad článku Russia urges EU to take action against CIA controversial program
en.itar-tass.com/world/711454

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat