Rubriky | Evropa

Tags |

Rusko zablokuje weby podněcují výtržnictví

Zveřejněno 21 prosince 2013 autorem FreePub

Rusové budou moci blokovat webové stránky podporující nepokoje, rasovou nenávist nebo extrémismus.

Ruští zákonodárci schválili návrh zákona, který povoluje státním zástupcům vydat nouzové rozkazy bez rozhodnutí soudu, které by zablokovaly webové stránky podporující nepokoje, rasovou nenávist nebo extrémismus. Kritici se obávají, že tento zákon může porušovat ústavní práva.

Podle návrhu zákona, který prošel Dumou po třetím a posledním čtení, může být zřízena speciální agentura spadající pod kancelář generálního prokurátora, která by surfovala po Internetu při hledání provokativních zpráv. Pouze generální prokurátor a jeho náměstci budou moci nařídit zablokování webových stránek.

Vlastník webu se dozví o zablokování, jakmile k němu dojde. Jeho webové stránky budou odblokovány ihned poté, co odstraní nedovolený obsah.

V současné době v Rusku trvá několik dní získat soudní rozhodnutí o zablokování internetové stránky obsahující extrémistické materiály.

Mezi obsah, který může být považován podle zákona za zakázaný, patří podněcování účasti na „veřejných akcích, které jsou pořádány v rozporu se stanoveným řádem; extrémistické či teroristické aktivity.“ Také obsah vyvolávající konflikty mezi národy a náboženstvími může být zakázán.

Zákon se týká také webových stránek hostovaných na serverech v zahraničí. V tomto případě by rozhodnutí o zákazu bylo zasláno v angličtině, řekl agentuře Interfax zákonodárce Andrej Lugovoj z Liberálně demokratické strany. Pokud společnost odmítne odstranit po oznámení takový obsah, bude v Rusku zablokována, řekl.

Legislativa rozšiřuje stávající seznam nelegálního obsahu, který může být zablokován bez soudního příkazu. V současné době do tohoto obsahu spadá pouze dětská pornografie a informace propagující užívání drog a sebevraždu.

Zákon byl kritizován prezidentským výborem pro občanská práva, který tyto nové pravomoci popsal jako „závažné porušení ústavních práv a svobod člověka a občana,“ uvádí se v prohlášení na webu výboru.

 

Částečný překlad článku Russia to block websites that call for rioting, ‘extremism’ without court ruling
rt.com/news/internet-law-website-extremism-591/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat