Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič řekl, že jakákoliv jednostranná vojenská akce USA proti Sýrii by byla v rozporu s mezinárodním právem, i kdyby šlo o omezený útok.
„Jakýkoliv jednostranná vojenská sankce obchází Radu bezpečnosti OSN, bez ohledu na omezení útoku a byla by přímým porušením mezinárodního práva,“ uvedl v noci v pátek v prohlášení Lukaševič.
Reagoval tak na připomínky amerického prezidenta Baracka Obamy o možnosti „omezené a přímé akce“ vůči Sýrii kvůli obvinění z použití chemických zbraní syrskou vládou.
„Tyto hrozby jsou nepřijatelné a podkopávají možnost řešit konflikt v Sýrii politickými a diplomatickými prostředky, přinesou nové kolo konfrontace a ztrát na životech,“ dodal Lukaševič.
Rétorická válka proti Sýrii zesílila především poté, co zahraničím podporovaná opozice obvinila vládu syrského prezidenta Bašára al-Assada z provedení chemického útoku na militantní pevnost na předměstí Damašku.
Facebooková stránka zabývající se Sýrií
>> Německý ministr zahraničí: Německo se nezúčastní útoku na Sýrii
>> Britští protiváleční aktivisté v sobotu protestují proti útoku na Sýrii
>> New York: Stovky lidí demonstrují proti válce v Sýrii
Řada západních zemí, včetně USA, Francie a Velké Británie, rychle přijala rétoriku války proti Sýrii navzdory skutečnosti, že Damašek kategoricky odmítl tato nepodložená tvrzení a oznámil, že chemický útok ve skutečnosti provedli rebelové jako operaci pod falešnou vlajkou.
V úterý 27. srpna se spekulace ohledně amerického útoku staly silnějšími. Média ohlásily americké plány chirurgicky přesných raketových útoků z torpédoborců ve Středozemním moři. Plán údajně čeká, až mu dá prezident Obama zelenou.
Ve středu však britská vláda, nejbližší spojenec USA, oznámila, že její podpora vojenské intervence v Sýrii bude vyžadovat druhé hlasování národního parlamentu. První nezávazné hlasování britských zákonodárců 29. srpna odmítlo britskou roli v případné válce proti Sýrii.
V pátek 30. srpna se NATO distancovalo od účasti na vojenské intervenci v Sýrii, šéf západní vojenské koalice generální tajemník Anders Fogh Rasmussen řekl, že „nepředpokládá žádnou roli NATO“ v mezinárodní válce proti Sýrii.
Nicméně Washington zůstává neoblomný a říká, že je ochoten jít do úderu proti Sýrii i bez souhlasu OSN a dokonce i bez podpory svých spojenců.
Sýrie je v sevření smrtících nepokojů od roku 2011. Podle zpráv podporuje Západ se svými regionálními spojenci – Katar, Saúdská Arábie a Turecko – radikály uvnitř Sýrie.
Írán, Rusko, Čína i OSN varovali před válkou proti Sýrii.
>> Protest proti útoku na Syrskou arabskou republiku
>> Írán: Útok na Sýrii bude mít za následek zničený Izrael
>> Británie: Válka se Sýrií je legální i bez souhlasu OSN

Překlad článku Unilateral US strike on Syria against international law: Russia
www.presstv.ir/detail/2013/08/31/321345/us-attack-on-syria-illegal-russia