Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik, Evropa

Tags | , ,

Rusko: Jednostranný americký útok proti Sýrii porušuje mezinárodní právo

Zveřejněno 01 září 2013 autorem FreePub


Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič řekl, že jakákoliv jednostranná vojenská akce USA proti Sýrii by byla v rozporu s mezinárodním právem, i kdyby šlo o omezený útok.

„Jakýkoliv jednostranná vojenská sankce obchází Radu bezpečnosti OSN, bez ohledu na omezení útoku a byla by přímým porušením mezinárodního práva,“ uvedl v noci v pátek v prohlášení Lukaševič.

Reagoval tak na připomínky amerického prezidenta Baracka Obamy o možnosti „omezené a přímé akce“ vůči Sýrii kvůli obvinění z použití chemických zbraní syrskou vládou.

„Tyto hrozby jsou nepřijatelné a podkopávají možnost řešit konflikt v Sýrii politickými a diplomatickými prostředky, přinesou nové kolo konfrontace a ztrát na životech,“ dodal Lukaševič.

Rétorická válka proti Sýrii zesílila především poté, co zahraničím podporovaná opozice obvinila vládu syrského prezidenta Bašára al-Assada z provedení chemického útoku na militantní pevnost na předměstí Damašku.

Facebooková stránka zabývající se Sýrií

>> Německý ministr zahraničí: Německo se nezúčastní útoku na Sýrii
>> Britští protiváleční aktivisté v sobotu protestují proti útoku na Sýrii
>> New York: Stovky lidí demonstrují proti válce v Sýrii

Řada západních zemí, včetně USA, Francie a Velké Británie, rychle přijala rétoriku války proti Sýrii navzdory skutečnosti, že Damašek kategoricky odmítl tato nepodložená tvrzení a oznámil, že chemický útok ve skutečnosti provedli rebelové jako operaci pod falešnou vlajkou.

V úterý 27. srpna se spekulace ohledně amerického útoku staly silnějšími. Média ohlásily americké plány chirurgicky přesných raketových útoků z torpédoborců ve Středozemním moři. Plán údajně čeká, až mu dá prezident Obama zelenou.

Ve středu však britská vláda, nejbližší spojenec USA, oznámila, že její podpora vojenské intervence v Sýrii bude vyžadovat druhé hlasování národního parlamentu. První nezávazné hlasování britských zákonodárců 29. srpna odmítlo britskou roli v případné válce proti Sýrii.

V pátek 30. srpna se NATO distancovalo od účasti na vojenské intervenci v Sýrii, šéf západní vojenské koalice generální tajemník Anders Fogh Rasmussen řekl, že „nepředpokládá žádnou roli NATO“ v mezinárodní válce proti Sýrii.

Nicméně Washington zůstává neoblomný a říká, že je ochoten jít do úderu proti Sýrii i bez souhlasu OSN a dokonce i bez podpory svých spojenců.

Sýrie je v sevření smrtících nepokojů od roku 2011. Podle zpráv podporuje Západ se svými regionálními spojenci – Katar, Saúdská Arábie a Turecko – radikály uvnitř Sýrie.

Írán, Rusko, Čína i OSN varovali před válkou proti Sýrii.

>> Protest proti útoku na Syrskou arabskou republiku
>> Írán: Útok na Sýrii bude mít za následek zničený Izrael
>> Británie: Válka se Sýrií je legální i bez souhlasu OSN

Překlad článku Unilateral US strike on Syria against international law: Russia
www.presstv.ir/detail/2013/08/31/321345/us-attack-on-syria-illegal-russia

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat