Rubriky | Asie a Pacifik, Evropa

Tags | ,

Rusko kritizuje vyzbrojování syrských rebelů

Zveřejněno 29 června 2013 autorem FreePub

Podle Ruska je to v protikladu k Ženevské konferenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov napadl úsilí Západu dodávat další zbraně syrským povstalcům ve snaze znovu získat ztracené území z doby před Ženevskou konferencí s tím, že toto chování je v rozporu se samotnou podstatou mírových rozhovorů.

Ve svém pátečním projevu na tiskové konferenci v marockém hlavním městě Rabatu Sergej Lavrov řekl: „Aktivity zaměřené na poskytování zbraní opozici, které se v poslední době zintenzivnily, znamenají pouze to, že nastavují předběžnou podmínku [nastavenou zahraničím podporovanými rebely k obnovení rovnováhy na bojišti], která je podporována Západem a dalšími zeměmi, které tyto zbraně poskytnou. To je v rozporu se samotnou koncepcí konference, která má začít bez předběžných podmínek.“

Jeho poznámky přišly po jeho jednání s marockým protějškem Saad-Eddine al-Othmanim, když vyzval OSN, aby prozkoumala americké mediální zprávy ohledně kontrabandu z Libye pro syrské povstalce.

„Pokud je to pravda, jde o hrubé porušení zákazu Rady bezpečnosti OSN o zbrojních dodávkách do a z Libye,“ zdůraznil dále Lavrov.

>> Články na toto téma naleznete pod tagem [SÝRIE]
>> Američané jsou proti vyzbrojování syrských rebelů

„Výbor Rady bezpečnosti autorizoval sledování dodržování tohoto embarga a tak by se takovým zprávám měla pochopitelně věnovat pozornost a provést vyšetření,“ dodal.

O situaci v Sýrii Sergej Lavrov prohlásil, že „Rusko a Maroko budou konstruktivně spolupracovat v OSN a dalších organizacích ohledně Sýrie a mnoha dalších mezinárodních záležitostí.“

S odkazem na rozhovory Ženeva-2 o Sýrii je Lavrov citován, jak říká: „Zpočátku se Rusko a USA dohodly na konání rozhovorů Ženeva-2 bez jakýchkoliv předběžných podmínek, ale nyní opozice tvrdí, že pozoruje vojenskou rovnováhu.“

„Rusko trvá na uspořádání konference v parametrech, které byly projednány na začátku, a skutečnost, že západní země nyní dodávají zbraně může znamenat, že podporují existenci předběžných podmínek. Zeptám se amerického ministra zahraničí Johna Kerryho ohledně této vznikající otázky na toto téma při návštěvě Bruneje příští týden,“ řekl Lavrov.

Podle zprávy Lavrov také popřel zprávu britského Guardianu, že bude ruské velvyslanectví v Damašku zavřeno 1. července. „Jsou to fámy a spekulace,“ zdůraznil.

Ruský diplomat také popřel zprávy, že je zavírána ruská vojenská základna v syrském městě Tartus. „Velvyslanectví i základna jsou v běžném režimu,“ byl citován.

Překlad článku Russia slams arming Syria rebels as contradictory to Geneva talks
www.presstv.ir/detail/2013/06/28/311221/lavrov-slams-arming-syrian-rebels

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat