Rubriky | Evropa

Tags |

Rusko plánuje postavit plovoucí jadernou elektrárnu

Zveřejněno 09 července 2013 autorem FreePub

Rusko plánuje postavit první plovoucí jadernou elektrárnu na světě.

Jaderná elektrárna bude schopna poskytovat energii a teplo do odlehlých oblastí a pitnou vodu do neúrodných oblastí, uvádí se ve zprávě.

Aleksandr Voznesensky, generální ředitel největší firmy stavící lodě, promluvil k reportérům na 6. mezinárodní námořní výstavě v Petrohradě, že „toto unikátní plavidlo by mělo být funkční do roku 2016,“ citovala ho v neděli Russia Today.

Loď je pojmenovaná Akademik Lomonosov po slavném ruském akademikovi Michailovi Lomonosovovi. Plavidlo se stane prvním z řady plovoucích jaderných elektráren, jejichž masovou produkci plánuje Moskva.

Plovoucí jednotky vyrábějící elektrickou energii jsou určeny k zajištění energie pro velké průmyslové projekty, přístavní města a ropné a plynové vrtné plošiny. Byly navrženy na základě jaderných reaktorů, kterými jsou vybaveny ledoborce.

„Tato technologie se ukázala úspěšná při více než 50 letech fungování v extrémních arktických podmínkách,“ dodává zpráva.

Plovoucí elektrárna je velká loď o výtlaku 21 500 tun a posádkou 69 lidí. Je údajně bez vlastního pohonu a proto musí být dovlečena na požadované místo určení.

>> Russia Today: World’s first floating nuclear power plant to begin operating in Russia in 2016

Každé plavidlo bude mít dva modifikované námořní pohonné reaktory KLT-40, které poskytnou až 70 MW elektřiny nebo 300 MW tepla, což vystačí pro město s 200 000 obyvateli.

Plovoucí jaderné elektrárny by měly být použity v odlehlých oblastech ruského severu a na Dálném východě, který v současné době zažívá ekonomický růst a trpí nedostatkem elektrické energie.

Pro účely exportu je plovoucí elektrárna také schopna fungovat jako odsolovací stanice schopná produkovat 240 000 metrů krychlových vody za den.

Podle zpráv má zájem získat tyto elektrárny 15 zemí včetně Číny, Indonésie, Malajsie, Alžírska, Namibie, Kapverd a Argentiny.

Stavitel lodí údajně zdůraznil, že proces obohacování paliva na plavidlu je v souladu s předpisy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a se smlouvou o nešíření jaderných zbraní.

Plovoucí elektrárna je podle zprávy navržena s bezpečným rozpětím proti případným hrozbám, „což dělá reaktor nezranitelným vůči tsunami a havárii s jinými loděmi nebo pozemními stavbami.“

Stavba plovoucí jaderné elektrárny byla zahájena v roce 2007 v závodě na stavění ponorek Sevmash v Severodvinsku.

Překlad článku Russia plans to build floating nuclear power plant
www.presstv.ir/detail/2013/07/08/312832/russia-to-built-floating-nucelar-plant

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat