Rusko: Syrští povstalci použili sarin

Zveřejněno 11 července 2013 autorem FreePub

Uvedl to ruský velvyslanec při OSN.

V úterý velvyslanec Vitaly Churkin řekl, že ruští experti odebrali vzorky na místě útoku v oblasti Khan al-Assal, kde 19. března zemřely více než dvě desítky lidí, včetně 16 syrských vojáků.

Vzorky byly zkoumány v laboratoři v Rusku, která je certifikovaná Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a výsledky analýzy dokazují, že raketa, kterou vystřelili povstalci, byla naplněna sarinem.

„Výsledky analýzy jasně ukazují, že munice použití v Khan al-Assal nebyla průmyslově vyrobena a byla naplněna sarinem…Použitý projektil není běžný pro použití chemikálie. Jako roznětka byl použit hexogen, který není využíván ve standardním střelivu. Proto jsou tu důvody věřit, že syrští ozbrojenci použili v Khan al-Assal chemické zbraně,“ řekl Churkin.

Dále řekl, že dodal důkazy generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Británie, Francie a Spojené státy obvinily syrskou vládu z použití chemických zbraní. Damašek obvinění popřel a řekl, že naopak povstalci použili chemické zbraně při několika příležitostech.

13. června náměstek amerického poradce pro národní bezpečnost Ben Rhodes v prohlášení Bílého domu uvedl, že syrská vláda „použila chemické zbraně, včetně sarinu, v malém měřítku“ proti militantům „několikrát v posledním roce.“

V reakci syrské ministerstvo zahraničí uvedlo: „Bílý dům vydal prohlášení plné lží o použití chemických zbraní v Sýrii, je založené na základě smyšlených informací, jejichž prostřednictvím se snaží svést odpovědnost na syrskou vládu.“

15. června ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že materiály shromážděné Obamovou administrativou údajně dokazují, že syrští vojáci použili chemické zbraně, které nesplňují požadavky Haagské OPCW.

Syrská krize začala v polovině března 2011. Mnoho lidí, včetně velkého množství bezpečnostních pracovníků, bylo zabito při násilí. Několik mezinárodních lidsko-právních organizací tvrdí, že zahraničím sponzorovaní povstalci spáchali válečné zločiny.

Syrská vláda tvrdí, že je chaos řízen ze zahraničí a existují zprávy, že je velmi vysoký počet povstalců cizí státní příslušnosti.

Překlad článku Syria militants have used the nerve agent sarin: Russian envoy
www.presstv.ir/detail/2013/07/09/313076/syria-militants-made-sarin-gas-russia

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat