Rubriky | Ameriky, Evropa

Tags | , ,

Ruský GPS systém děsí americkou CIA

Zveřejněno 23 listopadu 2013 autorem FreePub

CIA a Pentagon se bojí špionážních struktur ruské vesmírné agentury na území Spojených států.

Američtí špionážní a vojenští představitelé vyzvali ministerstvo zahraničí, aby nedovolilo ruskému Roscosmos postavit „monitorovací stanice“ na americké půdě kvůli obavám, že by mohly pomoci Rusku špehovat Spojené státy, uvedly New York Times.

>> New York Times: A Russian GPS Using U.S. Soil Stirs Spy Fears

Moskva odmítám, že by tyto stavby měly co dočinění se špionážními operacemi a tvrdí, že jsou navrženy tak, aby zlepšily přesnost ruské verze GPS.

„Nechtějí být závislí na americkém systému a věří, že jejich systémy, jako je GPS, povzbudí další průmyslová odvětví a aplikace,“ řekl bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zahraničí pro vesmír a pokročilé technologie.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy dostaly v srpnu těžkou ránu, když Moskva poskytla dočasný politický azyl Edwardu Snowdenovi.

>> Vybavení za 3000 dolarů dokáže hacknout navigační systém GPS
>> Nejnovější americký bezpilotní letoun létá, plave a jezdí po zemi [VIDEO]
>> OSN: Nálety bezpilotních letounů ohrožují globální bezpečnost [VIDEO]

Povolení Rusku vybudovat monitorovací stanice na americké půdě by pomohly ministerstvu zahraničí napravit napjaté vztahy s vládou prezidenta Putina.

Ale CIA a další špionážní agentury mají společně s Pentagonem podezření, že by tyto monitorovací stanice zlepšily schopnost družicově řízených zbraní Moskvy a mohly by také poskytnout Rusům schopnost špehovat Spojené státy na jejich vlastním území.

Neshody způsobily, že úředníci odložili konečné rozhodnutí, dokud Moskva neposkytne více informací, uvedli představitelé ministerstva zahraničí a Bílého domu.

Ruské GPS pojmenované Glonass (Global Navigation Satellite Systém) se setkalo s hlubokým podezřením u amerického Kongresu.

„Rád bych pochopil, proč by měly mít Spojené státy zájem pomoci konkurenci GPS, jako je ruský Glonass, když se svět spoléhá na GPS, který je jasnou výhodou pro Spojené státy,“ řekl Miek D. Rogers, zástupce předsedy branného podvýboru.

Rusko umístilo začátkem roku monitorovací stanici v Brazílii a očekávají se dohody se Španělskem, Indonésií a Austrálií, uvádí ruské zprávy.

Jiné země, včetně Číny a několika spojenců USA v Evropské unii, také soutěží s dominancí amerického systému GPS a vyvíjí své vlastní globální polohovací systémy.

>> Bílý dům obhajuje svou politiku útoků bezpilotních letounů
>> Spojené státy páchají bezpilotními letouny válečné zločiny [VIDEO]
>> Nad Německem budou létat americké bezpilotní letouny


Ilustrace GPS družice na oběžné dráze.

Překlad článku Russian GPS system in US stirs spying fears in CIA, Pentagon
www.presstv.ir/detail/2013/11/17/335087/cia-pentagon-fear-spying-from-russia

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat