Rubriky | Evropa

Rusové zabránili teroristickému útoku v Moskvě

Zveřejněno 22 května 2013 autorem FreePub

Ruské FSB (Federální služba bezpečnosti) se podařilo dva ozbrojence zabít a jednoho zajmout.

Informaci uvedl Národní výbor pro boj s terorismem.

„Naše jednání zabránilo pokusu o teroristický čin v hlavním městě,“ uvedl ve svém prohlášení výbor.

„Podle některých informací byli během posledního měsíce militanti pod dohledem,“ uvedl zdroj z jedné ze zpravodajských agentur agentuře RIA Novosti.

Všichni tři muži jsou „občané Ruska, přišli z afghánsko-pákistánské oblasti, kde byli vycvičeni,“ uvedl výbor. Všichni tři prý praktikovali islám.

Některé zprávy naznačují, že militanti podstoupili výcvik v Severním Vazíristánu v Pákistánu, ale není známo, do které skupiny patří.

„Informace o jejich možném zapojení do Islámskéhi hnutí v Uzbekistánu je kontrolováno. Navíc se speciální síly snaží zjistit, zda existovaly kontakty a spojení s bojovníky mezi obyvateli moskevského regionu,“ citovala agentura RIA Novosti zdroj ze zpravodajské agentury.

Podle ruských speciálních služeb je Vazíristán semeništěm talibánského extrémismu.

„Existují tam také výcvikové tábory pro teroristy z celého světa. Americké úřady opakovaně apelovaly na vlády Pákistánu s návrhem provést operaci s cílem eliminovat ozbrojence. Pákistán to však odmítl,“ citovala agentura Interfax svůj zdroj z rozvědky.

Síly ruské FSB se přiblížily k domu v malém městečku v moskevském regionu a požadovali po podezřelých bojovnících, aby se vzdali, muži odpověděli palbou.

„Při přestřelce byli dva zabiti a jeden zadržen,“ uvádí prohlášení.

Jeden důstojník speciálních sil byl postřelen do nohy a byl odvezen do místní nemocnice. Mezi civilisty nejsou žádné oběti ani ranění.

Nebylo řečeno, kde se měl teroristický útok uskutečnit. Ale zdroj v jedné ze zpravodajských agentur řekl agentuře RIA Novosti, že měl proběhnout v centru Moskvy.

„Informace o místě útoku není uveřejněna v zájmu vyšetřování,“ uvedl zdroj.

Moskva zažila řadu teroristických útoků v minulých letech, například na letišti Domodědovo v lednu 2011 – 36 lidí bylo zabito a přes 180 zraněno. V březnu bomba v moskevském metru zabila 41 lidí a přes 100 jich zranila.

Zdroje fotografií: www.oz-on.ru/news/295/247809/

Překlad článku FSB prevents terror act in Moscow by militants trained in Afghanistan, Pakistan
rt.com/news/fsb-prevent-terror-moscow-531

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.