Rubriky | Evropa

Tags | ,

Ruští vědci požadují desetiletý zákaz GMO

Zveřejněno 16 prosince 2013 autorem FreePub

Ruští vědci požadují 10 let trvající zákaz GM organismů kvůli důkladnému prostudování vlivu na lidské zdraví.

Je nezbytně nutné zakázat GMO, uvalit zákaz na 10 let. Zatímco budou GMO zakázány, budeme moci experimentovat, testovat a možná vytvoříme nové metody výzkumu,“ uvedla podle tiské agentury Interfax viceprezidentka ruské Národní asociace pro genetickou bezpečnost Irina Ermakova.

Podle ní nebyl pro zavádění geneticky modifikovaných potravin na trh proveden dostatek studií o jejich vlivu na lidské zdraví. Nicméně vědci tvrdí, že většina studií dokazuje, že takové potraviny mají nebezpečné vedlejší účinky.

Bylo prokázáno, že nejen v Rusku, ale i v mnoha dalších zemích světa, je GMO nebezpečné. Metody získávání GMO jsou nedokonalé a proto jsou nyní všechny GMO nebezpečné,“ řekla Ermakova.

GMO měly negativní vliv na zvířata

Pokračovala a vysvětlila, že jedna z technik používá půdní bakterie způsobující nádory.

Spotřeba a použití geneticky modifikovaných organismů získaných touto cestou u zvířat vede k nádorům, rakovinám a obezitě,“ dodala.

Dále dodala, že si lékaři všimli nárůstu cukrovky a rakoviny v oblastech, kde obyvatelé konzumovaly větší množství GM potravin.

Biotechnologie by měly být určitě vyvíjeny, ale geneticky modifikované organismy by měly být zastaveny. Měli bychom jejich šíření zastavit,“ uvedla Ermakova.

V září Rusko schválilo pravidla pro státní registraci geneticky modifikovaných organismů a produktů, které je obsahují. Zákon prosazuje povinnou registraci všech produktů, které obsahují geneticky modifikované složky.

Ve stejný měsíc pozastavily dočasně ruské úřady dovoz a prodej geneticky modifikované kukuřice Monsanta poté, co francouzská studie naznačila, že může souviset s rakovinou. Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil regulačním agenturám, aby zvážily možný zákaz veškerého dovozu geneticky modifikovaných organismů do Ruska.

 

Přeškrtnutý nápis 'GMO'

Překlad článku ‘Stop GMOs’: Russian scientists urge 10-year ban on genetically modified products
rt.com/news/gmo-ban-russian-scientists-293/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat