Rubriky | Asie a Pacifik

Tags |

Saláfisté budou vyvolávat sektářské násilí v Sýrii, Iráku a Libanonu

Zveřejněno 07 prosince 2013 autorem FreePub

Dle Chrise Bamberyho ze skotské International Socialist Group již nejsou pod kontrolou syrské opozice.

Rozhovor z 6. prosince 2013 s Chrisem Bamberym.

RT: Tvrdilo se, že útoky na křesťany v Sýrii mají systematický charakter. Co si o tom myslíte? Byli náhodně zachyceni v křížové palbě, nebo loveni?

Chris Bambery: Co zde vidíme je násilí saláfistů, nejen únosy, ale dostáváme zprávy i o zabitém syrském novináři. Bohužel jsme svědky rostoucího sektářského násilí jak v Sýrii, tak v Iráku. Nemyslím, že můžeme tyto dva konflikty od sebe oddělit a saláfisté se nerozdělí kvůli těmto dvěma konfliktům ve jménu organizace, která spojuje Sýrii a Irák. Je to samozřejmě velmi znepokojující vývoj a skutečné zvýšení sektářského napětí v Libanonu.

Tohle přichází v době, kdy míříme k jednání v Ženevě, kde bude opozici reprezentovat Syrská národní rada (SNC), která je saláfisty odsuzována. Syrská národní rada představuje velmi málo a nemá nad těmito lidmi žádnou kontrolu, Syrská osvobozenecká armáda (FSA) má také malou kontrolu nad těmito lidmi a navíc mají své vlastní problémy se Syrskou národní radou. Saláfisté se dostali mimo kontrolu a dokonce vidíme, že Kurdové proti nim bojují, aby zastavili sektářské násilí v jejich části Sýrie. FSA včera tvrdila, že bude se saláfisty v konfliktu, pokud přijde sektářské násilí.

>> Syrští rebelové popravili civilisty ve vesnici Sadad [VIDEO]
>> Teroristé v Sýrii unesli řádové sestry z pravoslavného kláštera sv. Tekly
>> Syrští povstalci zabili v srpnu 190 civilistů v provincii Latakia [VIDEO]

RT: Zaměřme se na 12 unesených jeptišek. Objevily se mezinárodní výzvy k pomoci je osvobodit. Jaký zde bude pravděpodobný progres?

Chris Bambery: Bohužel si nemyslím, že by saláfisté věnovali pozornost papeži, OSN nebo jakémukoliv jinému subjektu. Nevěnují žádnou pozornost organizaci, která stojí v čele syrské opozice a mají stanovenou agendu. Prováděli sektářské útoky nejen v Sýrii, ale i v Iráku a nyní i v Libanonu. A nehodlají v tom přestat. Samozřejmě je hodně podpořila Saúdská Arábie a Katar, poskytly jim zbraně a peníze.

Je to trochu zvláštní situace. Dnes ráno jsem odjel z Bejrútu a četl jsem v novinách, že se CIA snaží otevřít diskuzi se skupinami uvnitř Sýrie. Říkají: „Nebudeme mluvit s brigádou al-Nusra, která je napojená na al-Kájdu, ale budeme mluvit s dalšími islamisty.“ A to právě v době, kdy bylo 12 jeptišek vzato jako rukojmí. Takže jsem opravdu zvědav, jakou diskuzi budou mít Američané s těmito lidmi, protože nejsou pod kontrolou žádného z lídrů syrské opozice a jak jsem řekl – myslím si, že nebudou věnovat pozornost mezinárodním výzvám, aby tyto ženy propustili.

>> USA a Izrael podcenily sílu Sýrie [VIDEO]
>> Syrská krize skončí, pokud Západ přestane podporovat povstalce [VIDEO]
>> Šéf OSN: Všechny země musí zastavit krveprolití v Sýrii [VIDEO]

Překlad článku ‘Salafists do not divide between Syria and Iraq’
rt.com/op-edge/salafists-attacks-in-syria-814/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat