Seattle postaví jako první americké město jedlý les

Zveřejněno 18 dubna 2013 autorem FreePub

Únor 2012. Zapomeňte na louky. Jedlý les bude plný jedlých rostlin od hrušek po bylinky.

Vize městské oázy potravin v Seattlu jde kupředu. Pozemek o velikosti tří hektarů v Beacon Hill bude osázen stovkami různých druhů jedlých rostlin: vlašské ořechy a kaštany, borůvky a maliny, ovocné stromy včetně jablek a hrušek, exotika jako ananas, yuzu, guava, tomely, brusinky, bylinky a další. Vše bude k dispozici pro veřejnost zdarma. Kdokoliv si tak bude moct něco vzít při návštěvě prvního městského jedlého lesa.

„Je to zcela inovativní a nikdy předtím se to ve veřejném parku neudělalo,“ řekla Margarett Harrison, vedoucí zahradní architekt projektu Beacon Food Forest. Harrison pracuje na stavbě a povoluje výkresy.

Koncept jedlého lesa jistě tlačí městské zemědělství směrem k permakultuře, což znamená trvalost a soběstačnost. Nejen že jde o první velký permakulturní projekt Seattlu, ale také jde o první jedlý les svého druhu ve Spojených státech.

„Tato koncepce znamená, že budeme zvažovat všechno možné – půdu, rostliny a hmyz – tak, že bude všechno nazvájem výhodné,“ říká Harrison.

Původně to začalo jako skupinový projekt pro kurz permakulturního designu.

„Přátelé z Food Forest tomu věnovali hrdinské úsilí, aby zajistili sousedskou podporu. Tým odeslal přes 6000 pohlednic v pěti různých jazycích, které byly předloženy na různých akcích a veletrzích, a posílali i letáky,“ píše Robert Mellinger pro magazín Crosscut. [zdroj]

To, co dodalo okolní sousedství, bylo organizátory ceněno, dokonce používali překladatele, aby pomohl čínským obyvatelům v plánování.

Takže, kdo si bude moct sbírat to vše, například ovoce?

„Kdokoliv,“ říká Harrison. „Byla o tom velká diskuze. Lidé měli starosti – Co když někdo přijde a vezme všechny borůvky? – to by se mohlo stát, ale možná proto, že je někdo potřeboval. Díváme se na to jinak. Pokud nebudeme mít žádné borůvky na konci sezóny, tak to znamená, že jsme byli úspěšní.“

Další odkazy:
– oficiální stránky projektu >> beaconfoodforest.or
– facebooková stránka projektu >> facebook.com/beaconfoodforest
– článek o Beacon Food Forest na anglické Wikipedii >> en.wikipedia.org/wiki/Beacon_Food_Forest

Překlad článku It’s Not a Fairytale: Seattle to Build Nation’s First Food Forest
takepart.com/article/2012/02/21/its-not-fairytale-seattle-build-nations-first-food-forest

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat