Severní Korea provedla třetí pokusný výbuch atomové bomby

Zveřejněno 12 února 2013 autorem FreePub

Seismická událost zjištěná v Severní Koreji byla výsledkem třetí jaderné zkoušky, potvrdil Pchjongjang.

Soul odhadl sílu domnělé jaderné zbraně na 6 až 7 kilotun TNT.

„Bylo potvrzeno, že jaderná zkouška – která byla provedena na vysoké úrovni v bezpeční a perfektní způsobem pomocí miniaturního a lehčího jaderného arzenálu s větší výbušnou silou než dříve – nepředstavovala žádný nepříznivý dopad na okolní ekologické prostředí,“ uvedla severokorejské státní tisková agentura KCNA.

Pchjongjang tvrdí, že je tento krok součástí snahy chránit svou národní bezpečnost a suverenitu, s ohledem na opozici USA vůči nedávnému severokorejskému startu vesmírné rakety.

Jihokorejský prezident Park Geun-hye důrazně odsoudil tento krok. Řekl, že jeho nastupující vláda nebude tolerovat jadernou Severní Koreu „za žádných okolností,“ a slíbil přijmout silná opatření proti jadernému programu Pchjongjangu.

Šéf OSN Ban Ki-moon odsoudil tento jaderný test, nazývá ho „politováníhodným“ a „hrubým porušením příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.“ Prohlášení vydané mluvčí Bana vyjádřilo znepokojení nad „negativním dopadem tohoto hluboce destabilizujícího kroku na regionální stabilitu, jakož i na globální snahy o nešíření jaderných zbraní.“

Americký prezident Barack Obama varoval, že zkušební úterní test a dřívější vypuštění satelitu jsou provokace a že „se Severní Korea dostala daleko od svého stanoveného cíle stát se silným a prosperujícím národem, Severní Korea je namísto toho stále izolovanější a ochuzuje své lidi prostřednictvím své neuvážené snahy získat zbraně hromadného ničení a jejich nosiče. Vyhrožoval „dalšími rychlými kroky“ proti Pchjongjangu.

Test byl také kritizován Británií, Ruskem a Japonskem.

Jižní Korea vyzvala k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby projednala další vývoj. Očekává se, že se bude konat v úterý v 09:00 EST (14:00 GMT).

Americký geologický ústav (United States Geological Survey) potvrdil zemětřesení na severovýchodě KLDR o velikosti 4,9 až 5,1 v hloubce asi jeden kilometr.

Japonské meteorologická agentura uvádí, že třes v epicentru byl umístěn v kraji Kilju kraji, přesně na stejném místě a v hloubce jako zemětřesení způsobené poslední severokorejskou známou podzemní jadernou zkouškuu 25. května 2009. Severní Korea provedla první jaderný pokus v roce 2006 na testovací střelnici Punggye-ri.

Částečný překlad článku N. Korea confirms ‚successful‘ 3rd nuclear test – state media
rt.com/news/north-korea-artificial-earthquake-981

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat