Severní Korea provedla třetí pokusný výbuch atomové bomby

Zveřejněno 12 února 2013 autorem FreePub

Seismická událost zjištěná v Severní Koreji byla výsledkem třetí jaderné zkoušky, potvrdil Pchjongjang.

Soul odhadl sílu domnělé jaderné zbraně na 6 až 7 kilotun TNT.

„Bylo potvrzeno, že jaderná zkouška – která byla provedena na vysoké úrovni v bezpeční a perfektní způsobem pomocí miniaturního a lehčího jaderného arzenálu s větší výbušnou silou než dříve – nepředstavovala žádný nepříznivý dopad na okolní ekologické prostředí,“ uvedla severokorejské státní tisková agentura KCNA.

Pchjongjang tvrdí, že je tento krok součástí snahy chránit svou národní bezpečnost a suverenitu, s ohledem na opozici USA vůči nedávnému severokorejskému startu vesmírné rakety.

Jihokorejský prezident Park Geun-hye důrazně odsoudil tento krok. Řekl, že jeho nastupující vláda nebude tolerovat jadernou Severní Koreu „za žádných okolností,“ a slíbil přijmout silná opatření proti jadernému programu Pchjongjangu.

Šéf OSN Ban Ki-moon odsoudil tento jaderný test, nazývá ho „politováníhodným“ a „hrubým porušením příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.“ Prohlášení vydané mluvčí Bana vyjádřilo znepokojení nad „negativním dopadem tohoto hluboce destabilizujícího kroku na regionální stabilitu, jakož i na globální snahy o nešíření jaderných zbraní.“

Americký prezident Barack Obama varoval, že zkušební úterní test a dřívější vypuštění satelitu jsou provokace a že „se Severní Korea dostala daleko od svého stanoveného cíle stát se silným a prosperujícím národem, Severní Korea je namísto toho stále izolovanější a ochuzuje své lidi prostřednictvím své neuvážené snahy získat zbraně hromadného ničení a jejich nosiče. Vyhrožoval „dalšími rychlými kroky“ proti Pchjongjangu.

Test byl také kritizován Británií, Ruskem a Japonskem.

Jižní Korea vyzvala k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby projednala další vývoj. Očekává se, že se bude konat v úterý v 09:00 EST (14:00 GMT).

Americký geologický ústav (United States Geological Survey) potvrdil zemětřesení na severovýchodě KLDR o velikosti 4,9 až 5,1 v hloubce asi jeden kilometr.

Japonské meteorologická agentura uvádí, že třes v epicentru byl umístěn v kraji Kilju kraji, přesně na stejném místě a v hloubce jako zemětřesení způsobené poslední severokorejskou známou podzemní jadernou zkouškuu 25. května 2009. Severní Korea provedla první jaderný pokus v roce 2006 na testovací střelnici Punggye-ri.

Částečný překlad článku N. Korea confirms ‚successful‘ 3rd nuclear test – state media
rt.com/news/north-korea-artificial-earthquake-981

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich